Artykuły

Kielce. "Romeo i Julia" wg Julii Wernio

Premierę dramatu Williama Szekspira "Romeo i Julia" wystawi w sobotę Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Spektakl reżyseruje Julia Wernio (na zdjęciu podczas próby) na podstawie opracowania utworu, dokonanego przez Jerzego Sitę.

Twórczyni spektaklu uważa, że historia Romea i Julii to opowieść nie tylko o miłości, ale także o nienawiści, która zabija, niszczy i unicestwia.

- Nienawiść jest w nas, zawsze gotowa na swoją manifestację. Nosimy ją w sobie nie zawsze świadomi jej istnienia i jej mocy. Jest zaraźliwa, jednocześnie łączy i otacza nas murem, przyjmując wiele różnych imion tak zwanej słusznej sprawy" - przekonuje reżyserka. - Tęskniąc i marząc o spełnieniu miłości Romea i Julii, chcąc ją ocalić przed zagładą i pozwolić jej istnieć, musimy najpierw pokonać w sobie nienawiść do kogokolwiek i czegokolwiek, zrobić w sobie miejsce dla uczucia tolerancji i zrozumienia, empatii, pokochać drugiego jak siebie samego - powiedziała Wernio.

Bohaterowie jej spektaklu - zwaśnione rody Montekich i Kapuletich, klany, nienawistne plemiona, które oponentów mają za nic - zagrają uzbrojeni w noże. Układy walk przygotował m.in. Krzysztof Sowiński - kielecki trener mieszanych sztuk walk (Mixed Martial Arts), opartych na boksie i brazylijskim jiu-jitsu.

Ruch sceniczny aktorów opracowała z kolei Elżbieta Szlufik-Pańtak - szefowa Kieleckiego Teatru Tańca. W tytułowych rolach wystąpią debiutanci - Maciej Pesta i Zuzanna Wierzbińska na zmianę z Dagną Dywicką.

Julia Wernio to absolwentka polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego i Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, współtwórczyni Teatru im. Witkacego w Zakopanem. Realizuje spektakle m.in. w Olsztynie, Częstochowie, Łodzi, Kielcach, a także telewizyjne i radiowe. Jest laureatką wielu nagród.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji