Artykuły

Rzeszów. Projekty scenograficzne w Galerii Maska

W Galerii Teatru Maska w Rzeszowie od 12 stycznia do 7 lutego 2010 r. zobaczyć można wystawę projektów scenograficznych, których autorką jest pochodząca z Przemyśla malarka i scenograf, Jadwiga Maria Jarosiewicz.

Między prezentowanymi na wystawie pracami znajdują się projekty scenografii i kostiumów do spektakli zrealizowanych w Teatrze Wielkim w Warszawie, Teatrze Wielkim w Łodzi oraz Operze Krakowskiej.

Scenograficznym debiutem Jadwigi Marii Jarosiewicz był "Wolny Strzelec" Webera w reżyserii Małgorzaty Dziewulskiej, zrealizowany na scenie Opery Krakowskiej w 1978 roku. Dziś autorka ma na swoim koncie scenografie do ponad 80 przedstawień. Jej prace, które możemy podziwiać na scenach teatrów operowych nie tylko w Polsce, ale także w Japonii, Niemczech czy na Kubie, odnoszą sukcesy na prestiżowych festiwalach muzycznych - m.in. w Brighton i Dresdener Festspiele

Projektowanie scenografii i kostiumów do spektakli operowych i baletowych zaczyna zawsze od słuchania muzyki. Uważa, że właśnie w niej zapisane są wszystkie emocje i charakter bohaterów - libretto jest tylko dodatkiem do muzyki. Kiedy już zrozumie zapisane w partyturze emocje, zaczyna tworzyć kostiumy, które muszą budować postać, oddawać jej charakter. Lubi duże sceny, rozmach i przestrzeń, która pozwala tworzyć dramaturgię obrazów w czasie. Interesują ją także współczesne widowiska muzyczne, w których efekty malarskie trzeba osiągać światłem, odmiennym budowaniem teatralnej przestrzeni. Jej projekty sprawdzają się zarówno w spektaklach operowych, w których twórcy mają możliwość wykorzystania skomplikowanej maszynerii sceny, jak i w przedstawieniach baletowych, które zmuszają do ograniczenia się do płaskiej podłogi i kulis, w których wszystko - łącznie z kostiumami - podporządkowane jest tancerzom. Projektowanie scenografii traktuje jak pracę nad obrazem - malarstwo uważa za swoje powołanie.

***

Jadwiga Maria Jarosiewicz - malarka i scenografka. Urodziła się w Przemyślu. Ukończyła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni profesora Czesława Rzepińskiego oraz Podyplomowe Studium Scenografii pod kierunkiem profesora Andrzeja Kreutza

-Majewskiego. Prezentuje swe prace na wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach w Polsce i poza jej granicami - m.in. podczas praskiego Quadrennale, a także w Krakowie, Przemyślu, Sandomierzu, Rzeszowie, Warszawie, Minneapolis i San Francisco. Współpracuje stale z Galerią Bellotto w Warszawie i Galerią z Podwórza w Rzeszowie.

***

Galeria Teatru Maska czynna codziennie od 8.00 do 20.00

ul. Mickiewicza 13, 35-064 Rzeszów

tel.: (017) 862 68 08, 862 57 17

Na zdjęciu: Impresja operowa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji