Artykuły

Wrocław. "Monologi waginy" w Imparcie

Centrum Sztuki Impart zaprasza 28 stycznia na premierę "Monologów waginy".

Eve Ensler to urodzona 25 maja 1953 r. amerykańska dramatopisarka, performerka, aktywistka i walcząca feministka. Sławę przyniosły jej właśnie "Monologi waginy" - pierwotnie monodram, po raz pierwszy wystawiony w 1996 z udziałem autorki. Sztuka powstała jako efekt ponad dwustu rozmów, jakie Ensler przeprowadziła z kobietami, pytając je o poglądy na płeć, seksualność, ciało i przemoc wobec kobiet.

Złożona z bezpruderyjnych monologów sztuka stała się prawdziwym hitem. Ensler doskonale trafiła, wypełniając lukę w dyskursie o kobiecej seksualności. Wagina, choć daje życie i jest kwintesencją "słabej" płci, jest kompletnie nieznana. Nie tylko dla mężczyzn, ale przede wszystkich dla kobiet, które od ich wagin odgradzają: wstyd, kompleksy, poczucie winy. Akceptacja siebie, utożsamienie się ze swym ciałem to dla Ensler początek poznawania własnego "ja", początek niezbędny, by stworzyć osobowość - kobietę, która nie wstydzi się siebie i potrafi walczyć o swoje. "Monologi" potrafią być też radosne - pokazują radość poznawania siebie, odkrywania własnej zmysłowości.

Pokłosiem spektaklu było powstanie ruchu i fundacji V-Day, która zajmuje się zbiórką pieniędzy na pomoc kobietom, które zostały ofiarami przemocy, gwałtów i molestowania. "Monologi waginy" doczekały się premier w prawie trzydziestu krajach. Wśród aktorek, które brały udział w licznych przedstawieniach znajdziemy takie gwiazdy jak Cate Blanchett, Glenn Close, Jane Fonda, Kate Winslet, Meryl Streep, Salma Hayek i Whoopi Goldberg.

Po raz pierwszy Grażyna Popowicz zrealizowała "Monologi waginy" w 2003 r. W wywiadzie udzielonym wtedy Małgorzacie Matuszewskiej z "Gazety Wyborczej" mówiła: "To jest przedsięwzięcie teatralne, nie terapeutyczne. Natomiast to, że spektakl spełnia rolę swego rodzaju katharsis, obala społeczne tabu poruszania tematów cielesności kobiety, to już zupełnie inna sprawa. Planowane są spotkania po spektaklu z widzami. Wynika to z faktu, że jak się okazuje, wiele osób czuje potrzebę rozmowy na ten temat. Jeszcze jedno - nie chciałabym, aby czytelnik po przeczytaniu naszej rozmowy wyniósł wrażenie, że jest to spektakl bardzo poważny. Mam nadzieję, że widzowie będą się świetnie bawili. Są w tym spektaklu fragmenty zarówno bardzo śmieszne, jak i smutne, zmuszające do refleksji."

Grażyna Anna Popowicz ukończyła filologię romańską i polską na Uniwersytecie Wrocławskim, a także reżyserię filmową w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralej w Łodzi i we Wszechzwiązkowym Państwowym Instytucie Kinematografii w Moskwie. Ma na swoim koncie zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne. W 1998 jej film "Dom Pirków" zdobył Poznańskie Koziołki za scenografię i najlepszą rolę dziecięcą. Dziesięć lat wcześniej reżyserka zdobyła Młodego Lwa Gdańskiego za obraz "Co to konia obchodzi?"

***

bilety: 25 i 20 zł

Centrum Sztuki IMPART, tel. 071/344-69-66, 341- 94-32 www.impart.art.pl

Punkty sprzedaży i sprzedaż internetowa www.eventim.pl

Sklep Muzyczny De`Molika, ul. K.Wielkiego 65, tel. 071 - 346-89-26, www.demolika.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji