Artykuły

Pamiętny Frosch

Z Gliwickiego Teatru Muzycznego dotarła wieść o śmierci ROMANA BARANOWICZA. Artysta, ostatnio związany m.in. z gliwicką sceną, był wieloletnim solistą Operetki Wrocławskiej i Teatru Muzycznego we Wrocławiu. Aktor zmarł w sobotę, 9 stycznia.

Gliwicka publiczność pamięta Romana Baranowicza przede wszystkim z brawurowych ról: Froscha w "Zemście nietoperza" oraz Pijaczka w "Ptaszniku z Tyrolu". - Zwłaszcza ta pierwsza była jego popisową kreacją, którą zresztą bawił operetkową publiczność również w teatrach Warszawy, Wrocławia, Lublina czy Łodzi. Monolog więziennego strażnika w jego wykonaniu nieodmiennie wywoływał salwy śmiechy na widowni, która samo pojawienie się na scenie Romana Baranowicza często nagradzała gromkimi oklaskami - mówi Kinga Knapik z GTM.

Jako Pijaczek stworzył niezapomniany duet z - również nieżyjącym już - Stanisławem Ptakiem, z którym w czasie premiery "Ptasznika" w 2000 roku przebojem zdobył serca i uznanie widzów, recenzentów oraz kolegów-aktorów.

Roman Baranowicz rozpoczął zawodową karierę w 1949 r. w Teatrze Dramatycznym w Opolu, po zdaniu egzaminu eksternistycznego w Katowicach. Od 1951 r. był zaangażowany w Teatrze Dramatycznym im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, a od 1953 r. występował jako solista-śpiewak w Wojskowym Zespole Pieśni i Tańca we Wrocławiu. W1955 r. został zaangażowany do powstałej właśnie Operetki Wrocławskiej. W latach 1958-1965 występował w teatrach: Muzycznym w Gdyni (pod dyr. Danuty Baduszkowej), Operetce Szczecińskiej (pod dyr. Edmunda Waydy), Operetce Lubelskiej (pod dyr. Barbary Kostrze-wskiej), Operetce Łódzkiej (pod dyr. Antoniego Bachlińskiego). W1966 r. wrócił do rodzinnej Operetki Wrocławskiej pod dyrekcją Beaty Artemskiej, a od roku 1967- Barbary Kostrzewskiej. W1975 r. współpracował z 0-perą Wrocławską. W 2000 r. obchodził jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Ostatnio współpracował z wieloma teatrami muzycznymi: występował w warszawskiej Romie oraz na scenach Wrocławia, Łodzi i Lublina. Koncertował również za granicą, m.in.w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Holandii i w Niemczech.

Na gliwickiej scenie, poza wymienionymi rolami, występował również w "Księżniczce czardasza" oraz w koncertach.

Uroczyste pożegnanie Romana Baranowicza odbędzie się w czwartek, 14 stycznia, o godz. 11.20 w Kaplicy na Cmentarzu Kiełczowskim we Wrocławiu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji