Artykuły

Trójmiasto. Bartoszewicz nominowana w Sztormach Roku

To był udany rok w trójmiejskiej kulturze. Rok, którzy przyniósł sporo artystycznych sztormów. Pomóżcie nam wybrać najciekawsze z nich!

Jak co roku w gronie dziennikarzy i redaktorów działu kultury trójmiejskiego oddziału "Gazety Wyborczej" podsumowaliśmy ostatnie dwanaście miesięcy w lokalnej kulturze. Dyskutowaliśmy o tym, jakie wydarzenia były najciekawsze, którzy artyści przygotowali najbardziej poruszające prace, co zrobiło na nas największe wrażenie. Wszystko po to, żeby przygotować listę nominacji do tegorocznej nagrody Sztorm Roku.

Zgodnie z jej nazwą i ideą, zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na to, czy dane dzieło lub wydarzenie wywołało sztorm w kulturze lokalnej, a jeszcze lepiej - na o wiele szerszym polu. I takich artystów bez problemu znaleźliśmy w zasadzie we wszystkich kategoriach (.... )

Nominacje w kategorii teatr

Justyna Bartoszewicz za świetną rolę w "Kamieniu" [na zdjęciu] Mariusa von Mayenburga, przygotowanym w Teatrze Wybrzeże przez Adama Nalepę. Aktorka doskonale sobie radzi z potrójną rolą (w różnych warstwach czasowych gra babkę, córkę i wnuczkę), przekonująco wczuwa się w psychikę postaci, na scenie zachowuje się pewnie i efektownie, przez ani jeden moment nie szarżując.

(SMS SZTORM 1)

Wojciech Misiuro - za udany artystyczny powrót. Misiuro stworzył balet porównywalny z doznaniami jakie były udziałem widzów po obejrzeniu spektakli "Miasto mężczyzn" czy "Umarli potrafią tańczyć". W "Tamashii" pokazuje dwie wersje ducha męskości - japońską i europejską, z niezwykłą intuicją buduje szereg ekspresyjnych scen, dobrze osadzonych w klimacie, stylowych w geście. Przemyślany gest i harmonia ruchu charakteryzuje poszczególnych wykonawców - zarówno członków zespołu baletowego Opery Bałtyckiej Filipa Michalaka, Radosława Palutkiewicza i Łukasza Przytarskiego jak i dawnych tancerzy Teatru Ekspresji Wojciecha Misiuro, naznaczonych stylistyką mistrza - Krzysztofa Balińskiego, Andrzeja Choraba i Jacka Krawczyka, który zachwycał precyzją i poziomem techniki. (SMS SZTORM 2)

Ula Zerek - za dwie znakomite, zupełnie różne role taneczne: zmysłowo nieprzyzwoitą w spektaklu "Czerwona trawa" z repertuaru Teatru Wybrzeże i nieprzyzwoicie zmysłową w solowym projekcie "Humuli Lupuli", przygotowanym w klubie Żak w ramach programu "rezydencja/premiera 2009". (SMS SZTORM 3)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji