Artykuły

Lublin. "Turandot" i "Widnokrąg" wydarzeniami kulturalnymi 2009 roku

Dwa lubelskie spektakle znalazły się wśród wydarzeń kulturalnych 2009 roku typowanych przez czytelników Gazety Wyborczej - Lublin.

Okazało się, że Dziesiątka Wydarzeń to za mało, zapewne udałoby się bez problemów zrobić listę Stu Wydarzeń Roku Kultury 2009. O tym świadczy ilość zgłoszeń, jakie otrzymaliśmy od czytelników.

Dlatego wyłonienie Dziesiątki było bardzo trudne, ścierały się różne kryteria ocen wydarzeń kultury, różne opcje publiczności, krytyków, artystów. Wiemy, jak wielu ludziom i instytucjom kultury i sztuki należą się słowa uznania, dla wielu z nich niech symbolicznym wyróżnieniem będzie fakt docenienia przez czytelników.

Ostatecznie, uważamy, wybraliśmy taką Dziesiątkę Wydarzeń Kultury 2009 Roku, która reprezentuje imprezy najwyższej jakości, z udziałem artystów najwyższej klasy, zarazem tworzące nową jakość w kulturze Lublina, zarówno czerpiące z tradycji miasta jak i pragnące ustanowić własne, awangardowe wartości.

(...)

Prapremiera "Widnokrągu" [na zdjęciu] w Teatrze Osterwy

31 stycznia zobaczyliśmy "Widnokrąg" Wiesława Myśliwskiego w adaptacji i reżyserii Bogdana Toszy ze wspaniałą scenografią Jerzego Kaliny. Powieść, za którą Wiesław Myśliwski otrzymał w 1997 roku pierwszą Nagrodę Nike, wcześniej adaptowana była tylko raz na potrzeby telewizji. Lubelska inscenizacja jest więc prapremierą. To wybitny spektakl i znakomicie przyjmowany przez publiczność, sceniczne lustro prozy Myśliwskiego. Za rolę Piotra w "Widnokręgu" Mikołajowi Roznerskiemu przyznano nagrodę ZASP - za debiut w teatrze dramatycznym.

Sukces "Widnokręgu" należy rozpatrywać w szerszym kontekście śmielszej polityki repertuarowej lubelskiego teatru, w sięganiu po prapremierowe realizacje, które niosą zawsze ryzyko. Zdaniem dyrektora artystycznego Krzysztofa Babickiego, teatr zdobył sobie wierną publiczność, i może sobie na to pozwolić.

Projekt L kwadrat z wystawą sztuki ukraińskiej

"Potęgowanie kultury Lublina i Lwowa" czyli wystawa ponad 30 artystów młodego pokolenia i ich mistrzów ze Lwowa i kilku innych miast Ukrainy, zorganizowana na otwarcie Warsztatów Kultury przy ul. Popiełuszki 5, nowej filii Centrum Kultury. Była to jedna z największych w Polsce wystaw młodej sztuki ukraińskiej. Kuratorem polsko-ukraińskiego przedsięwzięcia "Potęgowania kultury Lublina i Lwowa" był Włodko Kaufman, promotor artystycznej młodzieży Lwowa, artysta bardzo aktywny i wszechstronny, współzałożyciel Stowarzyszenia Artystycznego "Dzyga", które jest czymś wyjątkowym nie tylko w skali Lwowa i Ukrainy. Projekt L kwadrat i inne działania Warsztatów, otwierają nowe przestrzenie i nowe nadzieje na głębszą współpracę Lublina z ukraińskimi środowiskami kultury i sztuki; jest konkretem w myśleniu o Lublinie jako miejscu spotkań kultur.

Spektakl "Turandot" Pawła Passiniego

Ostatnia, niedokończona opera Giacoma Pucciniego stała się dla Pawła Passiniego punktem wyjścia do spektaklu o życiu i śmierci, wielkości i upadku, dramacie tworzenia. Jest to bardzo mocny, niespokojny spektakl, atakujący widza, wywołujący niepokój i wzruszenie. W "Turandot" neTTheatre Pawła Passiniego odnajdujemy zapowiedź narodzin jakiegoś nowego, świeżego spojrzenia na środki wyrazu, jakimi współcześnie dysponuje teatr. "Turandot" fascynuje swą wielowarstowością w penetracji granic geniuszu i zła. Zarazem Passini podjął się realizacji projektu Daf Yomi, który ma być rodzajem włączenia się w dyskurs kultury żydowskiej, która w Lublinie dotychczas wydawała się być historią.

Ta nominacja jest również formą uznania dla szerszego ruchu młodych, ale jak najbardziej zawodowych teatrów i reżyserów, którzy znaleźli sprzyjający klimat w Lublinie i odświeżają teatralna potęgę Centrum Kultury.

***

Cały artykuł w Gazecie Wyborczej - Lublin.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji