Artykuły

Gdynia. Najpierw premiera Villqista, potem Brzozy

29 stycznia 2010 Teatr Miejski zaprasza na premierę jednoaktówek Ingmara Villqista "Kostka smalcu z bakaliami" i "Beztlenowce". Premiera "Kamieni w kieszeniach" w reżyserii Zbigniewa Brzozy, planowana w tym terminie, odbędzie się w lutym.

"Kostka smalcu z bakaliami", jednoaktówka Ingmara Villqista, powstała w 1993 roku, ukazuje fragment historii związku dwóch kobiet, uwikłanych w determinujące je relacje emocjonalne, zmysłowe, w poczucie winy i nadzieję na miłość. Bohaterki walczą o swój autonomiczny świat wiary w prawdziwe i jedyne uczucie, w świat, który budować można biorąc pełną odpowiedzialność za wspólne emocje. To precyzyjne studium miłości społecznie wyklętej, która czy tego chcemy czy nie, tworzy panoramę naszych marzeń i lęków.

W "Beztlenowcach" jesteśmy świadkami jednego wieczoru z życia dwóch mężczyzn, którzy budując związek podjęli decyzję o wspólnym wychowywaniu dziecka. Mimo determinacji bohaterów, by za wszelką cenę nadać ich związkowi znamiona normalności, ich wspólna przeszłość, kontekst społeczny, moralny, etyczny bezwzględnie weryfikuje marzenia. "Beztlenowce" to kalejdoskop zabawnych i tragicznych zdarzeń scenicznych. To dramat precyzyjnie definiujący sieć skomplikowanych relacji emocjonalnych, właściwych takim związkom, które przez ostatnią dekadę walczą o społeczną akceptację.

Od tytułu tej jednoaktówki wziął nazwę cały cykl krótkich utworów scenicznych Ingmara Villqista, na który składają się: "Kostka smalcu z bakaliami", "Beztlenowce", "Fantom", "Cynkweiss", "Lemury", "Bez tytułu" i "Oddychaj ze mną". Dramaty Ingmara Villqista były i są wielokrotnie wystawiane w teatrach polskich i zagranicznych oraz w Teatrze Telewizji (2001 i 2002).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji