Artykuły

Kraków. Wystawa fotografii 'Obsada"

11 stycznia o godz. 19 w Klubie Aktora Loża odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Klaudyny Schubert pt. "Obsada", inspirowanych spektaklem "Hommage Chagall" Teatru Groteska.

W tym roku Teatr Lalki, Maski i Aktora GROTESKA obchodzi jubileusz 65-lecia. Nowy sezon teatralny otworzyła premiera spektaklu "Hommage Chagall" w reżyserii Adolfa Weltschka.

Ze sceny nie pada ani jedno słowo. Milknie na rzecz plastyki i ruchu. Harmonijnie współgrają ze sobą w trzech przenikających się planach: aktorzy animujący marionetki, aktorzy grający w maskach oraz projekcje video.

Oszałamiający efekt końcowy jest wynikiem pracy wielu twórców, niewidocznych dla widzów: reżysera, scenografa, kompozytora, choreografa oraz ekip pracowników Teatru: plastyków, krawców, mechanizatorów, akustyków, oświetleniowców i techników.

Autorka zdjęć Klaudyna Schubert uczestniczyła w ostatnim etapie prób spektaklu. W kadrze uchwyciła aktorów grających w maskach. Wykonywana setki razy czynność nakładania i ściągania masek wprawiła ją w konsternację i zadziwienie. Patrząc przez obiektyw aparatu, stała się świadkiem niezwykle intymnej relacji aktor-maska, maska-aktor. W cyklu zdjęć "Obsada" fotografka próbuje tę relację pokazać i skłonić do refleksji - tak intymnych, jak intymna jest sama ta relacja.

Maska to "druga", "nakładana" twarz. Istnieje nie tylko w kategorii stricte teatralnej, ale także życiowej, codziennej. To rodzaj zasłony. Paradoks maski pozwala na urzeczywistnienie tęsknoty bycia do bólu kimś takim, jakim się jest i wykrzyczenie tego ciałem.

"Obsada" to zapis sytuacji, w której fotograf stał się świadkiem niewygodnej dla aktora chwili. Maska pyta: "Gdzie wędruje twoje ja?".

**

Klaudyna Schubert ur. 4 grudnia 1986 w Krakowie, absolwentka Mediteraneistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, obecnie studentka Stosunków Etnicznych i Migracji Międzynarodowych również na UJ. Jej hobby to życie. Fotografuje od dziecka. Wszystko i wszystkich. Animuje działania niszowe związane z szeroko pojęta sztuką. Inne pasje: kręcenie filmów telefonem komórkowym oraz czytanie

na dobranoc bajek, przy których się nie zasypia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji