Artykuły

Jest plan dla Katowic - Europejskiej Stolicy Kultury

Gwiazdy opery i filmu, Greenaway i Almodóvar, obrazy największych surrealistów obok dzieł Bellmera i Ociepki. Wszystko to w Katowicach - Europejskiej Stolicy Kultury. "Gazeta" jako pierwsza dotarła do planu wydarzeń kulturalnych, które mają pomóc stolicy regionu w zdobyciu tego tytułu - pisze Przemysław Jedlecki w Gazecie Wyborczej - Katowice.

Plan propozycji imprez, które mają odbyć się w Katowicach do 2016 roku, to efekt pracy powołanej przez prezydenta miasta rady programowej Europejskiej Stolicy Kultury. Oprócz znanych już wydarzeń, takich jak Ars Cameralis, Rawa Blues czy OFF Festival, każdego roku będą pojawiać się nowe.

- Pokazujemy, że Katowice to cały czas miejsce, w którym dzieje się coś dobrego, gdzie się tworzy - mówi Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Śląskiego i członek rady programowej ESK.

Wszystkie proponowane wydarzenia będą rodzajem wstępu do najważniejszego 2016 roku. Wtedy ma się odbyć m.in. Europejski Rok Teatrów Ulicznych. Spektakle mielibyśmy oglądać w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku, na placu koło Spodka, w miejskich parkach i centrum Katowic, które do tego czasu powinny być już przebudowane.

Zaplanowano także konferencję "Między sztuką a technologią", której gościem ma być m.in. Peter Greenaway.

Śląsk chce się też pochwalić swoją sztuką: czekają nas wydarzenia związane z twórczością Hansa Bellmera, wystawa najwybitniejszych fotografików pochodzących ze Śląska lub z nim związanych.

Będzie wystawa największych skarbów Górnego Śląska oraz obrazów najwybitniejszych surrealistów europejskich skonfrontowanych z twórczością Bellmera i Teofila Ociepki.

Nowością ma być program "Ambasador Filmowy": planuje się, że co roku do Katowic będą zapraszani wybitni reżyserzy, np. Wim Wenders, Peter Greenaway, Kenny Loach czy Lars von Trier. W finałowym 2016 roku gościem miałby być Pedro Almodóvar albo Carlos Saura. Inny pomysł to coroczny przegląd filmów poświęconych historii poszczególnych krajów Europy.

Rozpoczynający się właśnie rok ma być kulturalną "rozgrzewką". Będzie Konkurs wiedzy o Chopinie oraz wielki koncert poświęcony staraniom o tytuł ESK. W ramach przygotowań do ESK rada zaproponowała także wprowadzenie niższych czynszów dla osób, które prowadzą galerie i małe księgarnie, a także zapraszanie do zamieszkania i tworzenia przez jakiś czas w Katowicach zagranicznych artystów.

(...)

- Podczas wyboru wydarzeń kluczowa będzie odpowiedź na pytanie, które z nich mogą dać nam najwięcej punktów w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Nie chodzi to, czy coś się odbędzie, czy nie, ale czy to pomoże nam wygrać, czy nie - mówi Sebastian Chachołek, rzecznik biura ESK.

Więcej o losach programu będzie wiadomo już w czwartek wieczorem. Powołana przez prezydenta na stanowisko dyrektora Biura "ESK Katowice 2016" Agnieszka Kloryga spotka się z radą programową ESK. - W tej chwili Kloryga siedzi na jednej łódce z radą programową, ale każdy wiosłuje w inną stronę. Kloryga uważa, że jest szefową projektu, a rada widzi ją raczej w roli dyrektora biura. Musimy się zdecydować, kto ponosi odpowiedzialność za ten projekt - mówi osoba zaangażowana w starania Katowic o tytuł ESK.

Całość w Gazecie Wyborczej - Katowice.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji