Artykuły

Białystok. W Sylwestra do teatru

Pomysł na morderstwo, sceny łóżkowe, zestaw filmowy oraz wybór arii i musicali proponują białostockie instytucje kulturalne na sylwestrowy wieczór. Do końca roku zostało ledwie 10 dni, większość osób już pewnie wie, czy sylwestrowy wieczór przeznaczy na szaloną hulankę, czy przykładnie spędzi go przed telewizorem. A może by tak wybrać się do kulturalnego przybytku?

Teatr Dramatyczny w Sylwestra zagra dwa spektakle. Dwa lekkie, nieskomplikowane, dostarczające dobrej rozrywki. Pierwszy to "Pomysł na morderstwo" - teatr sensacji w reżyserii Jerzego Bończaka. Oto dwaj pisarze, do tej pory w zgodnym duecie piszący powieści kryminalne, nagle zaczynają się kłócić. Jeden jeszcze chce spółki (Piotr Dąbrowski), drugi (Krzysztof Ławniczak) - już nie. Ten pierwszy mając na kolegę haka, trzyma go w szachu. Ten drugi pierwszego znieść nie może i ... planuje morderstwo. Dodajmy, że ogromne znaczenie w całej intrydze ma komfortowy apartament. Oraz żona jednego ze wspólników (w tej roli gościnnie znana aktorka teatralna i telewizyjna - Anna Korcz) a także pomysłowy inspektor policji (Piotr Półtorak).

Drugi spektakl - to urocza komedyjka w trzech odsłonach pt. "Trzy razy łóżko" [na zdjęciu]. Tekst napisał Jan Jakub Należyty, wyreżyserował - Piotr Dąbrowski. Oto On i Ona, mąż i żona w alkowie. Trzy potyczki, trzy ważne rozmowy, trzy przełomowe momenty w życiu pewnej pary. A wszystko pod jedną kołdrą. W spektaklu grają: Marcin Radziwanowski, Agnieszka Możejko, a poza tym śpiewają: Aleksandra Maj, Ewa Palińska i Piotr Szekowski.

Zarówno na jeden spektakl, jak i na drugi bilety kosztują 60 zł (w programie również lampka szampana i loteria fantowa z mnóstwem nagród). "Trzy razy łóżko" zaczyna się o godz. 18, "Pomysł na morderstwo" - o godz. 20.

A może do kina?

Kino Helios w Galerii Alfa zaprasza na dwa specjalne pokazy sylwestrowe. Zestaw pierwszy obejmuje dwa filmy: "Avatar 3D" oraz "Sherlock Holmes" (start o godz. 20.30, koszt - 55 zł). Zestaw drugi to zaś "Raj dla par" i "Sherlock Holmes" (start - godz. 21.30, koszt - 45 zł). W przerwie między filmami organizatorzy przewidują poczęstunek oraz szampan o północy.

Słowo jeszcze o filmach. "Avatar" to długo wyczekiwany film Jamesa Camerona, zrealizowany z wielkim rozmachem porównywalnym do Titanica. Szacowany budżet na poziomie 237 milionów dolarów daje mu trzecie miejsce pod tym względem w historii kina. Film opowiada historię sparaliżowanego byłego komandosa, który dostaje szansę odzyskania zdrowego ciała. Musi jednak wziąć udział w specjalnym programie militarnym o nazwie Avatar. W rolach głównych między innymi Sam Worthington, Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez.

Komedia "Raj dla par" opowiada o czterech parach, przybywających na wakacje do tropikalnego kurortu. Jedna z nich pojawiła się w egzotycznym miejscu, by ratować swoje małżeństwo. Pozostałe przyjechały tu, by się zabawić... Co z tego wyniknie?

"Sherlock Holmes" z kolei to historia najsłynniejszego chyba detektywa powołanego do życia przez Conan Doyle'a. Holmes i jego wierny przyjaciel dr. Watson zostają poddani kolejnej próbie. Tym razem sławny detektyw, wykorzystując swoje nieprzeciętne umiejętności oraz legendarny intelekt, stanie do walki, podczas której zdemaskuje śmiertelny spisek mogący zniszczyć kraj. W roli detektywa odmieniony Robert Downey Jr.

Co u filharmoników

W filharmonii pojawi się niezwykły tenor obdarzony również głosem sopranowym Jacek Laszczkowski i sopranistka Katarzyna Trylnik; towarzyszyć im będą soliści i chóru i sam Chór i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją bułgarskiego dyrygenta Vladimira Kiradjieva. Podczas dwóch koncertów (odbędą się o godz. 17 i 20.30) zabrzmią wybrane fragmenty z musicalu "West Side Story" Leonarda Bernsteina oraz przeboje operowo - operetkowe. Bilet na koncert wcześniejszy kosztuje 130 zł, późniejszy - 150 zł. Tradycyjnie w przerwie koncertu melomani mogą liczyć na lampkę szampana.

Na koncert z arią zaprasza również Białostocki Ośrodek Kultury. W kinie Forum z kolei miłośników muzycznych atrakcji zabawiać będą międzynarodowe gwiazdy opery i operetki: Justyna Reczeniedi (sopran), Neven Stipanov (baryton) oraz zespół "Con Passione" pod artystycznym kierownictwem Jerzego Cembrzyńskiego. Artyści wykonają m.in. słynne tańce Straussa, arie z najsłynniejszych oper Mozarta i Bizeta, fragmenty z musicali "Skrzypek na dachu" Bocka, "Wizard od Oz" Harolda oraz słynny czardasz Montiego. Koncert - połączony z noworocznym coctailem w przerwie - poprowadzi Lidia Szpilewska. Bilety w cenie 100 zł można już kupować w kasie kina, koszt - 100 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji