Artykuły

Bydgoszcz. Dramaturg Polskiego na forum

Łukasz Chotkowski [na zdjęciu] z Teatru Polskiego współtworzy założone przez reżyserów i dramaturgów Forum Obywatelskie Współczesnego Teatru.

Rezultatem zbiorowej pracy kilkudziesięciu artystów (m.in.: Maja Kleczewska, Michał Zadara, Michał Borczuch, Wiktor Rubin, Natalia Korczakowska, Łukasz Kos i Łukasz Chotkowski) jest list, jaki wystosowali do ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Powołują w nim FOWT - organizację, która ma nie tylko reprezentować ich interesy, ale też punktować problemy i błędy polityki kulturalnej państwa.

- W organizacjach typu Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów, Unia Polskich Teatrów i ZASP nie ma nikogo, kto przemawiałby w naszym imieniu, nikogo w naszym wieku, o naszym spojrzeniu na teatr. Tylko nieliczni dyrektorzy teatrów podejmują z nami dialog - mówi Chotkowski, bydgoski dramaturg, reżyser "O zwierzętach" oraz "Łaknąć".

Oprócz walki o przejrzystość przy obsadzie stanowisk, FOWT domaga się również wprowadzenia kontraktów dyrektorskich i aktorskich (wtedy aktorzy byliby mniej związani z konkretną instytucją, bardziej z dyrektorem i jego wizją artystyczną) oraz zniesienia podziału na funkcję dyrektora artystycznego i naczelnego.

Pierwszym działaniem FOWT jest organizacja konferencji na temat przyszłości polskiego teatru w dniach 20-21 grudnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji