Artykuły

Trudna i piękna podróż

"Mistrz i Małgorzata" Krystiana Lupy w Starym Teatrze

- Dziś jest 24 marca 2001 roku, spotykamy się z powodu Michaiła Bułhakowa, zespół Starego Teatru rusza w bardzo bogatą, bardzo trudną i bardzo piękną podróż z Krystianem Lupą - tymi słowami rozpoczął przed ponad rokiem pierwszą próbę "Mistrza i Małgorzaty" w reżyserii Krystiana Lupy dyrektor artystyczny teatru Jerzy Koenig. Krystian Lupa zaś przedstawił kierunki w dokonywanej przez siebie adaptacji, stwierdzając, że trzy zasadnicze wątki powieści: "historia Poncjusza Piłata", "krąg Wolanda" i "świat rzeczywisty - Moskwa" będą w spektaklu płynnie przechodzić (również poprzez dekorację), zmieniać się i wzajemnie przetwarzać. W Moskwie pojawia się tajemniczy gość - profesor czarnej magii, Woland, a wraz z nim osobliwe indywidua. Jego droga przez miasto to niewidzialna siatka ludzkich powiązań, a szczególnie tych naznaczonych kłamstwem, fałszem życiowych idei, zagubieniem, cierpieniem. Na drodze tej odnajdujemy poetę (Mistrza) i jego heretyckie dzieło: apokryf o Piłacie z Pontu, o Jeszui z Gamali i Judzie z Kiriatu, odnajdujemy Małgorzatę i jej miłość do Mistrza i jego dzieła - miłość nie tylko przynoszącą osobisty ratunek i odrodzenie spalonego apokryfu, ale łączącą wszystkie te rozsypane w przestrzeni i czasie szczegóły, zdarzenia, łączącą ludzi w tajemniczą całość, w heretycka metaforę: obietnicę wyzwolenia z więzów zła, z sieci błędów ludzkiego ducha - pisał reżyser omawiając główne założenia swej realizacji.

Osadzając adaptację powieści we współczesnych realiach reżysera szczególnie zafascynował wątek duchowych przygód człowieka. Swą inscenizację Mistrza i Małgorzaty nazwał "próbą odnalezienia tego, co potrafimy przeżyć w tym tekście".

Po "Lunatykach" Brocha, "Braciach Karamazow" Dostojewskiego i "Wymazywaniu" Bernharda jest to kolejna adaptacja powieści przygotowana przez Krystiana Lupę, której sceniczną realizację będzie można oglądać podczas dwóch wieczorów składających się na jeden spektakl.

(JOC) Michaił Bułhakow, "Mistrz i Małgorzata", przekład - Irena Lewandowska, adaptacja, reżyseria i scenografia - Krystian Lupa, muzyka - Jacek Ostaszewski, występują: Zbigniew W. Kaleta, Sandra Korzeniak, Bogdan Brzyski, Roman Gancarczyk, Piotr Skiba (gościnnie), Adam Nawojczyk, Jacek Romanowski, Iwona Budner, Jan Frycz, Andrzej Hudziak, Bolesław Brzozowski, Jerzy Święch, Andrzej Deskur (gościnnie), Sebastian Oberc (gościnnie), Joanna Sydor, Maria Zającówna-Radwan, Zbigniew Ruciński, Zbigniew Kosowski, Urszula Kiebzak, Paweł Kruszelnicki, Marcin Sianko, Zygmunt Józefczak, Sonia Bohosiewicz, Leszek Piskorz, Danuta Maksymowicz, Lidia Duda, Andrzej Buszewicz, Aldona Grochal, Agnieszka Mandat, Alicja Bienicewicz, Marta Król (PWST). Premiera: 9 i 10 maja, godz. 18, Stary Teatr - Scena Kameralna.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji