Artykuły

Wrocław. Wręczono Wrocławską Nagrodę Teatralną i Muzyczną

Aktorka i reżyserka Barbara Wysocka została uhonorowana tegoroczną Wrocławską Nagrodą Teatralną. Nagrody Muzyczne trafiły do solistki Opery Wrocławskiej Aleksandry Kubas oraz rapera i kompozytora Łukasza L.U.C Rostkowskiego.

Wyróżnienia zostały wręczone wczoraj wieczorem podczas gali we wrocławskim Teatrze Współczesnym.

Barbara Wysocka została nagrodzona za udaną próbę poszukiwania alternatywnego języka teatralnego w spektaklu "Kaspar" (na zdjęciu). Aleksandra Kubas Wrocławską Nagrodę Muzyczną w kategorii muzyka poważna otrzymała za "znakomite kreacje w przedstawieniach Opery Wrocławskiej". Z kolei Łukasz L.U.C Rostkowski zdobył wyróżnienie w kategorii muzyka rozrywkowa za płytę "39/89 Zrozumieć Polskę".

W tym roku do Wrocławskiej Nagrody Teatralnej oprócz zwycięzców nominowano: aktora i reżysera Grzegorza Brala za głębokie, egzystencjalne odczytanie klasyki w spektaklu "Macbeth"" oraz twórcę i działacza teatralnego Jarosława Freta za Międzynarodowy Festiwal Teatralny Świat Miejscem Prawdy, czyli za wykreowanie zdarzenia artystycznego na międzynarodową skalę, które przywróciło Wrocław na mapę światowego teatru.

W kategorii muzyka poważna nominacje do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej otrzymali: Paweł Mykietyn za"Pasję wg św. Marka" (prawykonanie podczas festiwalu Wratislavia Cantans) oraz Lutosławski QuartetWrocław za płytę prezentującą kameralną twórczość Witolda Lutosławskiego. Natomiast w kategorii

muzyka rozrywkowa Piotr Damasiewicz za kompozycję "Hadrony" (prawykonanie podczas festiwaluJazztopad 2008) oraz Sławek Dudar za płytę "Brand New World".

Barbara Wysocka ukończyła Wydziały Aktorski i Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Jest aktorką Starego Teatru w Krakowie. Laureatką wielu nagród, m.in. za role Agnieszki w "Ósmym dniu tygodnia" Marka Hłaski w reż. Armina Petrasa, Judyty w "Księdzu Marku" Słowackiego w reż. Michała Zadary, Kasandry w "Odprawie posłów greckich" Kochanowskiego w reż. Michała Zadary. W macierzystym teatrze wyreżyserowała "Klątwę" Wyspiańskiego i "Pijaków" Bohomolca, we Wrocławskim Teatrze Współczesnym "Kaspara" Petera Handkego. Zrealizowała też "Operę dokumentalną o Okrągłym Stole" Tadeusza Wieleckiego, a w Teatrze Wielkim w Warszawie "Zagładę domu Usherów" Philipa Glassa. Nominowana do paszportu Polityki 2009 w kategorii Teatr.

Aleksandra Kubas w 2008 r. ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Danuty Paziuk-Zipser. Od sezonu artystycznego 2008/2009 jest solistką Opery Wrocławskiej, w której wykonuje takie partie jak: Gilda (Rigoletto G. Verdiego), Zuzanna ("Wesele Figara" W.A. Mozarta), Adina ("Napój miłosny" G. Donizettiego), czy Hanna ("Straszny dwór"

St. Moniuszki). W maju 2009 otrzymała Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii Najlepsza Śpiewaczka. W październiku 2009 r. zajęła pierwsze miejsce w V Międzynarodowym Konkursie Śpiewaków Operowych we Lwowie. Jej występy cieszą się ogromnym uznaniem nie tylko krytyki, ale i publiczności.

Łukasz L.U.C Rostkowski jest reżyserem, raperem, kompozytorem i producentem. Obecnie związany z Wrocławiem. L.U.C. jest założycielem, wokalistą i współproducentem zespołu Kanał Audytywny. Od kilku lat realizuje własne projekty. Jego ostatni album "39/89 Zrozumieć Polskę" to charakterystyczne dla dotychczasowej muzycznej twórczości autora nieklasyfikowalne brzmienia nowego

jazzu, muzyki kameralnej i filmowej, które stanowią intrygujące tło dla głosów kluczowych postaci przeszłości, m.in. Stefana Starzyńskiego, Adolfa Hitlera, Władysława Gomułki, Wojciecha Jaruzelskiego, Jana Pawła II, Lecha Wałęsy oraz Tadeusza Mazowieckiego.(

Wrocławska Nagroda Teatralna jest przyznawana od 2005 r. Kapituła nagrody składa się z wrocławskich dziennikarzy i krytyków teatralnych. Zwycięzca otrzymuje 10 tys. zł., które ufundował prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Z kolei Wrocławska Nagroda Muzyczna jest przyznawana od 2000 r. Od tegorocznej edycji wyróżnienie jest przyznawane w dwóch kategoriach: muzyka poważna oraz muzyka rozrywkowa. Ich laureaci otrzymują również 10 tys. zł ufundowane przez prezydenta Wrocławia. Wcześniej Wrocławska Nagroda Muzyczna była wyróżnieniem honorowym. W tym roku po raz pierwszy ceremonie wręczenia nagrody teatralnej i muzycznej zostały połączone.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji