Artykuły

Warszawa. Nagrody ZASPu dla Roznerskiego i Firewicza

Nagroda im. Andrzeja Nardellego, przyznawana za najlepszy debiut aktorski w teatrach dramatycznych, została przyznana za sezon 2008/2009 Mikołajowi Roznerskiemu (na zdjęciu) i Jakubowi Firewiczowi.

Nagrodę przyznaje sekcja krytyków teatralnych ZASP.

Mikołaj Roznerski został doceniony za rolę Piotra w spektaklu "Widnokrąg" wg powieści Wiesława Myśliwskiego. Przedstawienie wyreżyserował Bogdan Tosza na scenie Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Za rolę Marcela w sztuce "Next-ex" Juliusza Machulskiego w reż. Justyny Celedy nagrodzono również Jakuba Firewicza.

Wręczenia nagrody odbędzie się 14 grudnia w warszawskiej siedzibie ZASP.

Nagroda Krytyków Teatralnych im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut aktorski została ustanowiona w 1999 roku w celu "promowania młodzieży aktorskiej". Od kandydatów wymaga się, żeby byli absolwentami Akademii Teatralnej i zagrali w danym sezonie dużą rolę dramatyczną, w której mogliby ukazać swoje umiejętności aktorskie.

Patron nagrody, Andrzej Nardelli, debiutował na scenie Teatru Narodowego w Warszawie rolą Orcia w "Nie-Boskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego w reż. Adama Hanuszkiewicza, w sezonie 1968/69. Kiedy miał 25 lat, początki jego kariery przerwała tragiczna śmierć.

Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody im. Nardellego znaleźli się m.in. Barbara Kałużna, Paulina Kinaszewska, Anna Piróg, Marcin Hycnar, Patrycja Soliman i Marieta Żukowska, Alicja Dąbrowska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji