Artykuły

Tajemnicza premiera

Nie uważam, byśmy żyli w jakichś szczególnie stra­sznych czasach. Każde czasy są ostateczne i schyłkowe. Dzięki temu wciąż istniejemy twierdzi Krzysztof Varga. Ale w jego "Tequili" pobrzmiewa nuta końca. Czego? Recenzenci spierali się wielokrotnie. Poko­lenia, marzeń, młodości. Anna Trojanowska reżyseruje mono­dram na podstawie "Tequili" w wykonaniu Piotra Jankowskiego na scenie Teatru "Wy­brzeże".

Powieść Krzysztofa Vargi to monolog wewnętrzny tekściarza i wokalisty, który niesie trumnę perkusisty o pseudonimie "Gru­by". Grali wspólnie w tzw. niezależnym zespole, czy też undergroundowym - jak kto woli. Główny bohater utyskuje na merkantylizm kultury, sprzedajność artystów - generalnie na sztukę uzależnioną od "kasy". Sam jednak także bezceremo­nialnie przyznaje, że śmierć per­kusisty "to jest trochę bonus dla grupy, głośniej się robi, jakieś zdjęcia, niusy w pismach, mały ruch w interesie". A po chwili znów zastanawia się nad sprzedajnością rockowców i ostatnim przyczółkiem niezależności, ja­kim ma być jego grupa. Trudno o oceny. Na szczęście! Powieść Vargi bowiem jest dość pojemna, a pisarz ani na moment nie ulega pokusie łatwego krytykanc­twa tzw. ciężkich czasów dla ar­tystów. I nic nie jest czarno-bia­ło. Tyle o książce, wydanej w 2001 roku i nominowanej do Nagrody Nike. Jaka będzie pre­miera... trudno powiedzieć. Twórcy bowiem - reżyser Anna Trojanowska i aktor Piotr Jan­kowski na razie milczą. Jest jed­nak nadzieja, że reżyser powie kilka słów tuż przed premierą, bo nie można też wejść na próbę. Na razie to jedna z bardziej tajemniczych premier Teatru "Wy­brzeże". Ale jako że twórcy są młodzi, a Piotr Jankowski w Tea­trze "Wybrzeże" dał się poznać jako aktor bardzo zdolny i zupełnie niezmanierowany - nie śmiem nawet posądzać ich o ce­lowe "podkręcanie atmosfery".

To będzie pierwszy monodram Piotra Jankowskiego, który zo­stał laureatem Nagrody Teatral­nej Marszałka Województwa Pomorskiego, a na tegorocznym festiwalu "Kontakt" w Toruniu otrzymał nagrodę dla najlepsze­go aktora za rolę Trieplewa w "Mewie", w reż. Grzegorzu Wi­śniewskiego, zrealizowanej w teatrze "Wybrzeże".

Anna Trojanowska (reżyseria i adaptacja "Tequili") jest absol­wentką Wydziału Filologii Pol­skiej na Uniwersytecie Warszaw­skim oraz Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie. Współtwo­rzyła filmy o Stanisławie Sta­szewskim "Tata Kazika" - nagro­da TVP dla najlepszego filmu dokumentalnego w 1993 r. W te­atrze wyreżyserowała m.in. "Ja, Ferdydurke" wg Gombrowicza, "Idiotę" wg Dostojewskiego i "Pannę Julię" Strindberga.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji