Artykuły

Biuro-widmo stolicy kultury nie wywalczy

Jedną z dróg do zdobycia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury jest poszerzenie oferty kulturalnej Poznania. Chodzi m. in. o integrację lokalnych środowisk kulturalnych oraz pokazanie, że w naszym mieście kultura należy się nie tylko wybranym - piszą Katarzyna Lechman i Marcin Kostaszuk w Polsce Głosie Wielkopolskim.

Organizowane są konkursy, w których nagrodą jest wsparcie finansowe innowacyjnych projektów artystycznych. Z myślą o ich koordynacji w Urzędzie Miasta Poznania powołano Biuro ESK 2016, o czym przypomina internetowa strona-wizytówka projektu (www.2016poznan.pl). Sprawdziliśmy jego operatywność i wnioski są dwa: mamy nas biura, które... nie istnieją, a jeśli chcesz organizować wydarzenie kulturalne, szukaj pomocy u specjalistów od zdrowia.

Wcieliliśmy się w rolę "petenta z pomysłem": reprezentanta studenckiego stowarzyszenia, które chce zorganizować warsztaty i festiwal teatralny z udziałem młodzieży z ośrodków wychowawczych. Kierując się informacjami z wyżej podanej strony, umówiliśmy się na spotkanie w Biurze ESK. Zaprezentowanie pomysłu nie miało jednak większego sensu.

- Pomysł świetny, ale nie mogę pani udzielić żadnych informacji. W tej chwili biuro jest jednoosobowe i nie mogę nic zrobić - skwitował urzędnik.

Zapytaliśmy o konkurs, w którym można wziąć udział, by uzyskać dofinansowanie z funduszy przeznaczonych w budżecie miasta na starania o Europejską Stolicę Kultury. Urzędnik w ogóle nie wiedział, że taki konkurs właśnie trwa i niebawem (14 grudnia) się kończy. - Proszę się udać do sekretariatu wydziału kultury, tam powinni pani pomóc.

W Wydziale Kultury i Sztuki oznajmiliśmy, skąd przychodzimy i dowiedzieliśmy się, że "Biuro właściwie nie istnieje i być może będzie funkcjonowało inaczej od początku roku". Co zatem z naszym projektem? Otrzymaliśmy wszechstronną informację o procedurach udziału, a następnie dobrą radę, by... spróbować w innych konkursach, bo "warsztaty teatralne dla trudnej młodzieży lepiej wpisują się w klimat społeczny" (czyli warto udać się do Wydziału Spraw Obywatelskich) "czy promocji zdrowia" (Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych), niż kulturalny.

Poza tym, skoro już koniecznie podciągamy to pod kulturę, to może jednak inny konkurs, nie w ramach ESK? Bo w tym przypadku fundusze przeznaczone są na pomoc instytucjom już działającym. A co z innymi? - Może w przyszłym roku - usłyszeliśmy.

- Na razie działalność Biura ESK zahamował protest w sprawie przetargu na operatora programu Europejskiej Stolicy Kultury. Właśnie przygotowuję projekt nowych zadań dla Biura ESK, między innymi związanych z multimedialną mapą instytucji i wydarzeń kulturalnych Poznania. Proszę mi wierzyć, Biuro będzie działało - skomentował wyniki naszego "testu" odpowiedzialny za kulturę wiceprezydent Poznania Sławomir Hinc.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji