Artykuły

Wrocław. Multimiedialny projekt z Larsem Norénem w Polskim

W poniedziałek 7 grudnia o godzinie 19:00 na Scenie na Świebodzkim, w ramach cyklu "Czynne poniedziałki", aktorzy Teatru Polskiego przeczytają nieznany w Polsce i niepublikowany tekst Larsa Noréna "Kliniken".

Nie będzie to zwyczajne czytanie, do jakiego przyzwyczailiśmy już naszych poniedziałkowych widzów, ale multimedialny performance z muzyką na żywo, projekcjami i scenografią. Z tego powodu wyjątkowo wydarzenie to odbędzie się na Scenie na Świebodzkim. Całość wyreżyseruje Łukasz Twarkowski - reżyser teatralny, performer, uczeń Krystiana Lupy. Wstęp wolny.

tłumaczenie - Łukasz Twarkowski

projekcje multimedialne - Jakub Lech

muzyka - DJ SIWAK

Udział wezmą m.in. Katarzyna Bednarz (gościnnie), Dominika Kojro (gościnnie), Alicja Kwiatkowska, Halina Rasiakówna, Teresa Sawicka, Ewa Skibińska, Adam Cywka, Jakub Giel, Jerzy Senator (gościnnie) i Adam Szczyszczaj.

Lars Norén - jeden z najwybitniejszych dramaturgów szwedzkich. Wiele jego tekstów, np. Książęcy pochlebca, Mieć odwagę zabić, Noc jest matką dnia, Cisza, Chaos jest sąsiadem Boga, Demony, Miłość - to takie proste, Krąg personalny 3:1, Cud-nie, Terminal 7, Przekroczyć granicę, Ostatnia wieczerza, Bobby Fischer mieszka w Pasadenie czy Jesień i zima, zyskało rozgłos w całej Europie. Zarówno pod względem tematyki, jak i stylu Norén ma wiele wspólnego ze swoimi wielkimi poprzednikami: Henrikiem Ibsenem i Augustem Strindbergiem. Uważany jest za jednego z najbardziej radykalnych pisarzy drugiej połowy XX wieku. W swoich tekstach o prowokacyjnych i agresywnych dialogach, flirtując z wulgarnością, Norén opisuje tragedie współczesnego społeczeństwa, jego dna oraz nędzy okcydentalnych metropolii. To swego rodzaju dramaturgiczna psychoanaliza, docierająca do podstaw lęków dzisiejszego człowieka.

W sztuce Kliniken, napisanej w roku 1994, przedstawia on świat zakładu czy azylu psychiatrycznego, w którym postacie przez swoje fobie i neurozy z chirurgiczną precyzją docierają do najbardziej niepokojących sfer natury ludzkiej. W tekście tym Norén przypomina nam po raz kolejny, że zdrowie psychiczne jest również kwestią norm społecznych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji