Artykuły

Warszawa. Komisja senacka przyjęła uchwałę ws. roku Słowackiego

Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu jednogłośnie przyjęła we wtorek uchwałę Senatu RP w sprawie uczczenia pamięci Juliusza Słowackiego w 200. rocznicę urodzin oraz 160. rocznicę śmierci poety.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Jak przypomniała senator Janina Fetlińska (PiS), Juliusz Słowacki jest jednym z największych polskich poetów, wieszczów narodowych. - Jego poezja bardzo wiele wniosła do naszej narodowej tożsamości, do naszego wykształcenia literackiego i kulturalnego - podkreśliła senator.

Według niej, dotychczas w Polsce nie organizowano zbyt wielu wydarzeń, które by uwieczniały jego postać, a 200. rocznica urodzin oraz 160. rocznica śmierci są godne uczczenia.

Senatorowie zaapelowali w niej również do środowisk wychowawczo-oświatowych i naukowych o popularyzowanie postaci i zasług Słowackiego - wielkiego Polaka, poety, wieszcza narodowego i patrioty.

Na zakończenie posiedzenia senator Piotr Andrzejewski (PiS) zwrócił uwagę, że uchwała została podjęta trochę późno, bo na zakończenie roku Słowackiego. Przypomniał też, że 15 grudnia Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu razem z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza organizuje konferencję pt.: "Słowacki współczesny", która ma być rodzajem podsumowania obchodów roku poświęconego poecie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji