Artykuły

Rzecz o człowieku

O książce "Hanemann" i niemieckiej pamięci Gdańska rozmawiali Izabela Cywińska i artyści przygotowujący spektakl na podstawie prozy Stefana Chwina.

Częścią konferencji dotyczącej 200 lat działalności teatralnej na Targu Węglowym było spotkanie z twórcami spektaklu "Hanemann" na podstawie prozy Stefana Chwina. Premiera "Hanemanna" na początku przyszłego roku rozpocznie działalność wyremontowanej Dużej Sceny teatru Wybrzeże. - Pierwsza sztuka po remoncie ma wymiar programowy - mówi Maciej Nowak, dyrektor teatru. - Ten tekst jest ważny, ustawia nasze miasto w kontekście spraw europejskich.

W czwartek w Ratuszu Staromiejskim spotkali się reżyser Izabela Cywińska, choreograf Wojciech Misiuro oraz aktorzy: Joanna Bogacka, Dorota Kolak i Krzysztof Gordon. Izabela Cywińska - jeden z najwybitniejszych polskich twórców teatru - tłumaczyła, dlaczego zabrała się do realizacji "Hanemanna": - Skusiła mnie miłość do twórczości Chwina. Książkę czytałam z zazdrością, że ktoś może zrobić z tego film.

Dla reżyser,"Bożej podszewki" to książka o Gdańsku, ale tak naprawdę o człowieku: - Gdyby mówiła tylko o Gdańsku, tobym jej nie przenosiła na scenę. Piękne miasto, ale go nie znam. Nasza sztuka będzie o stereotypach, śmierci, miłości i o pamięci - zapowiada artystka.

W Oliwie, niedaleko domu bohatera książki Chwina przy ulicy Grottgera, mieszka Wojciech Misiuro. -Zapełniłem lukę po Hanemannie - mówi choreograf. - Urodziłem się, kiedy on opuścił Gdańsk.

Twórca Teatru Ekspresji wspomina poniemiecki wózek, którym jeździł jako dziecko- Nie traktowałem go jako czegoś obcego. Być może w tym przejawiała się kultura moich rodziców, że przedmioty zastane po Niemcach odbierali jak własne.

Scenografię do spektaklu przygotuje Małgorzata Szczęśniak, współpracująca Grzegorza Jarzyny i Krzysztofa Warlikowskiego - czołowych polskich reżyserów teatralnych młodego pokolenia. W roli tytułowej wystąpi Mirosław Baka. Jego przyjaciółkę Hankę wykreuje Katarzyna Figura.

Konferencja "200 lat teatru na Targu Węglowym " zakończyła się wczoraj. Do 6 stycznia w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku czynna jest wystawa ilustrująca dwa wieki istnienia najważniejszej sceny regionu. Ekspozycję można oglądać codziennie w godz. 10-18.

Akcja książki dzieje się w Gdańsku tuż przed wojną i tuż po niej. Jej bohater to niemiecki profesor anatomii. "Hanemann" przedstawia świat wspomnień i wrażeń związanych z nieistniejącym już miastem. Chwin czyni w swej książce Gdańsk miejscem magicznym. Z schulzowskim pietyzmem opisuje świat przedmiotów, które wpadają w wir historii. Wraz z "Weiserem Dawidkiem" Pawła Huellego "Hanemann" stał się jedną z głównych książek tworzących tzw. nową mitologię gdańską.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji