Artykuły

Warszawa. Premiera "Generacji" w Collegium Nobilium

Mamy szansę przyjrzeć się z bliska najmłodszemu pokoleniu aktorów - studentom IV roku Akademii Teatralnej. W Collegium Nobilium premiera spektaklu dyplomowego "Generacja".

Po raz pierwszy studenci Akademii Teatralnej zmierzą się na swoim dyplomie z najnowszą dramaturgią polską, tekstami prapremierowymi: Piotr Łazarkiewicz [na zdjęciu], reżyser spektaklu, zaproponował im scenariusz złożony z małych form teatralnych pisanych w różnych konwencjach przez różnych autorów, m.in.: Krzysztofa Bizio, Cezarego Harasimowicza, Tomasza Mana, Annę Burzyńską i Marię Spiss. Utwory ułożyły się w ciąg rozmaitych sposobów widzenia rzeczywistości i młodych ludzi, którzy żyją blisko nas. - Ten spektakl nie pretenduje do całościowego oglądu tzw. nowej generacji, ludzi wchodzących teraz w dorosłość - mówi reżyser. - To, o czym chcemy opowiedzieć, dotyczy raczej emocji, sfery duchowej człowieka.

Po tych kilku tygodniach prób, kilku tygodniach pracy nad tym materiałem jego obraz młodych ludzi tu i teraz bardzo się zmienił. - Nie chodzi mi o tę całą zewnętrzność - to, że farbują sobie włosy albo są ogoleni na łyso... To wszystko już wiemy. Widzimy ich na ulicach, w telewizji, na zdjęciach w gazetach. Znacznie ciekawsze jest to, co kryje się wewnątrz - mówi Piotr Łazarkiewicz. - Dzięki tym tekstom zacząłem zastanawiać się nad mapą emocjonalną młodych ludzi, która zdecydowanie różni się np. od mapy emocjonalnej mojego pokolenia. Jaki jest ich nowy dekalog? Co ich wzrusza, jeśli w ogóle coś ich wzrusza? Na co są czuli? Jakie sfery są dla nich najważniejsze?

Na próbach zetknął się, co podkreśla, z kilkunastoma indywidualnościami, z "ludźmi z absolutnie różnych kosmosów". - Ten współczesny materiał wymagał od nich, żeby się odważyć, odsłonić, użyć tego, co jest w ich systemie emocjonalnym - opowiada reżyser. - Stąd nasza praca często mimowolnie zmieniała się w swoistą psychodramę. Jednocześnie starał się uświadomić każdemu swojemu aktorowi pokłady możliwości, które ten nosi w sobie. - Moim zdaniem takie absolutne przekonanie, że ma się coś do powiedzenia, skutecznie chroni aktora - uważa reżyser. - Sprawia, że może zacząć swoją drogę w zawodzie, nie popadając w histerię i skrajności. Żeby nie zwariował zbyt szybko albo nie znalazł się w sytuacji, kiedy od tego, czy wyjdzie na scenę, czy nie, zależy całe życie. To wszystko starałem się podsuwać im tak przy okazji, między naszymi próbami.

Collegium Nobilium (ul. Miodowa 22/24): "Generacja". Układ tekstowi reżyseria - Piotr Łazarkiewicz, scenografia - Katarzyna Sobańska, muzyka - Antoni Łazarkiewicz, światło - Wojciech Todorow. Premiera 28 stycznia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji