Rytuał Medei
Teatr Officium zaprasza na "Medeę" według Eurypidesa i H. Müllera w reżyserii Michała Rzepki. Opierająca się na analizie namiętności kobiety do mężczyzny historia Medei pokazuje, w jaki sposób miłość może stać się nienawiścią, a agresywne pożądanie kochanka może zamienić się w okrutny mord na własnej rodzinie. Mit Medei jest tematem wciąż aktualnym. Dzieciobójstwo jako wynik związku miłosnego, choć straszne, nie jest niczym wyjątkowym. Psychologia ma nawet na to określenie: syndrom Medei. Zabicie dzieci wydaje się dla oszalałej z bólu kobiety karą najbardziej efektywną, ponieważ powoduje długotrwałe cierpienia winowajcy. A winowajcą w prezentowanym micie jest zawsze mężczyzna.
Spektakl ukazuje jednak znacznie więcej niż oczekiwaną, ponurą konsekwencję zbrodni, którą jest złamanie odwiecznego tabu; dzieciobójstwa. Sytuacja Medei sprawia, że możemy zadać sobie pytanie o przyczynę zła, znajdującego się w człowieku, którego obraz nigdy nie jest jednoznaczny.
Forma przedstawienia podąża za opisywanym procesem utraty. Początkowo widzimy Medeę w opuszczonej przez lokatorów kuchni, a następnie, również przy pomocy projekcji multimedialnych, światła i muzyki, przenosimy się do jaskini Hekate czy piaszczystej równiny - miejsca pierwszych spotkań z Jazonem. Przestrzeń spektaklu, podobnie jak Medea, przyjmuje różnorodne funkcje, by na końcu stać się rytualnym miejscem mordu.
Występują: Joanna Okupska i Joanna Gerigk. Projekcje multimedialne - Agnieszka Kowalska-Owczarek.
Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18