Artykuły

Zielona Góra. Piosenki Jana Kaczmarka na Festiwalu Kabaretu

Stali bywalcy Festiwalu Kabaretu powinni przygotować się na zmiany. Po pierwsze, zamiast pojedynków powrót do sprawdzonego święta kabaretu. Po drugie: mniej gwiazd, więcej dopiero odkrytych talentów.

Miłośnicy dobrego humoru mogą już zacząć odliczać dni - z wielką ucztą kabaretową startujemy w środę 2 grudnia. (...)

W prologu V Festiwalu widzowie obejrzą muzyczny spektakl Andrzeja Poniedzielskiego i Adama Opatowicza pt. "Śpiewnik domowy Jana Kaczmarka" [na zdjęciu]. Projekt miał swoją premierę w marcu na deskach szczecińskiego Teatru Polskiego. Oparty na dorobku satyryka Jana Kaczmarka scenariusz składa się z 28 piosenek. To zarówno przeboje, takie jak "Kurna chata" czy "Czego się boisz, głupia", jak i mniej znane, równie dobre utwory. Kreacje dziewięciorga aktorów są okraszone celnymi komentarzami reżysera "Śpiewnika..." Andrzeja Poniedzielskiego.

"Śpiewnik..." otworzy festiwal w środę, w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Podgórnej o godz. 18. Bilety ulgowe kosztują 20 zł, normalne 35 zł.

Festiwalowy czwartek (3 grudnia) to prawdziwa gratka dla fanów tzw. standupowców, czyli komików - solistów. Na koncercie "O solo sceny!" wystąpią Katarzyna Piasecka, Tomasz Jachimek i Mocarski.

Piasecka jeszcze do niedawna rozśmieszała razem z kolegami z kabaretu Słuchajcie, teraz towarzyszy scenicznych zamieniła na jeden mikrofon. W swoich monologach skupia się na relacjach damsko-męskich i z kobiecej perspektywy punktuje mężczyzn. Płci przeciwnej nierzadko się obrywa, ale Piasecka utrzymuje, że feministką nie jest.

Tomasz Jachimek nie potrzebuje sążnistych rekomendacji. To mistrz standupowców. (...)

Piotr Mocarski zadebiutował z kabaretem Widelec w 1999 r. Grupa w ub.r. zgarnęła główną nagrodę na krakowskiej Pace. Jako solista Mocarski występuje od sierpnia br. Bilety na normalne na "O solo sceny!" po 35 zł, ulgowe po 20 zł.

Po występach w auli, kabareciarzy spotkamy w sali Hydrozagadki przy ul. Festiwalowej 3. O godz. 21.30 rozpocznie się koncert pt. "Rok z życia rodziny Iksińskich", w którym wezmą udział artyści z różnych formacji. Zobaczymy zatem wyłącznie premierowe skecze Tomasza Jachimka, Marka Grabie, kabarety Czesuaf, Hlynur, Jurki, Ciach, Noł Nejm, Puk i innych.

Janusz Rewers, dyrektor generalny festiwalu podkreśla, że tegoroczna edycja będzie inna od poprzednich. - Wracamy do święta kabaretu. Taka formuła obowiązywała przez trzy pierwsze edycje. Zielonogórzanie będą mieli możliwość obejrzenia wykonawców, którzy nigdy wcześniej nie występowali w naszym mieście. Każdego dnia festiwalu najlepsi wykonawcy otrzymają statuetkę z brązu. Wybierze ich kapituła, złożona z młodych, obiecujących kabareciarzy, do których zostanie dobrana jedna osoba z publiczności. Kapituła przyzna statuetkę w dowód "uznania, zachwytu, czy wręcz zazdrości". Za największe wydarzenie festiwalu kapituła przyzna statuetkę z 4 kg srebra z wizerunkiem Ericha von Patishona - wyjaśnia Rewers.

Jak zdobyć bilety? Można kupić je w dwóch miejscach: Biurze Podróży AT Skowronek przy ul. Pod Filarami 1, tel. 068 324 46 36 i Księgarni Muzyczna Muz-Art przy al. Niepodległości 12, tel. 068 324 63 13 oraz na www.biletynakabarety.pl.

O Festiwalu Kabaretu czytaj też w piątkowym "Co Jest Grane".

Cały artykuł w Gazecie Wyborczej - Zielona Góra.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji