Lubelskie. "Do piachu" rusza w objazd
Od 17 listopada Teatr Provisorium i Kompania Teatr ruszają w objazd z przedstawieniem "Do piachu" Tadeusza Różewicza, w ramach projektu Teatr Polska.
17.11 - 11.12.2009
Jasło - Chełm - Ostrowiec Świętokrzyski - Puławy - Zamość
Sztukę "Do piachu" rozumiemy jako swoisty raport z lasu, z czasu apokalipsy, z czasu "kiedy Bóg człowieka opuścił". Raport niezwykle współczesny, tak więc na daleki plan zeszły sprawy Armii Krajowej, lub prawie w naszej realizacji nie istnieją. Swoiście pojmowaliśmy przestrzeń tego dramatu, a co za tym idzie przestrzeń teatru. W czasie Apokalipsy wszystko ulega odwróceniu, zamazaniu, dawne przestrzenie oddzielone tym co sakralne i tym co sprofanowane, tu zlewają się w jedną. I jak mówi Komendant: śpimy razem, jemy razem, sramy razem, pijemy razem i razem zabijamy.
Rozgrywamy dramat na ruchomej lawecie - platformie. Aktorzy noszą na plecach las - ciężkie bale świerkowe. Po środku stoi oś świata, która ciągle ginie lub przykryta jest półtusza świńską. To wszystko opatrzyliśmy poetyckim komentarzem, idąc zresztą za intencją poety: "Pieśnią o życiu i śmierci korneta Krzysztofa Rilke" Tę realizację dramatu "Do piachu" pojmujemy również jako swoistego rodzaju trzecią część tryptyku. Jest chyba jakaś tragiczna kontynuacja: od Józia z Ferdydurke, poprzez młodego Törlessa do wiejskiego głupka Walusia. To jakaś bolesna opowieść o kawałku naszej dwudziestowiecznej historii.
Janusz Opryński
Witold Mazurkiewicz
**
Harmonogram objazdu spektaklu "Do Piachu" Teatru Provisorium i Kompanii Teatr w ramach projektu "Teatr Polska"
"Do Piachu" Teatr Provisorium i Kompanii Teatr17.11.09 Jasielski Dom Kultury, Jasło - spektakl wieczorny
27.11.09 godz. 13.00 - Dom Kultury, Chełm
01.12.09 Miejskie Centrum Kultury, Ostrowiec Świętokrzyski - spektakl wieczorny
09.12.09 godz. 10.00 - Dom Chemika, Puławy
09.12.09 godz. 19.00 - Dom Chemika, Puławy
11.12.09 godz. 12.00 - Zamojski Dom Kultury, Zamość
11.12.09 godz. 18.00 - Zamojski Dom Kultury, Zamość
Po każdym spektaklu zapraszamy na spotkanie z Marią Dębicz, Januszem Opryńskim i Witoldem Mazurkiewiczem.
Maria Dębicz - historyk teatru, wieloletnia kierownik literacki wrocławskich scen. Od ponad 20 lat zajmuje sie recepcją twórczości Różewicza na świecie. Maria Dębicz miała decydującą role w uzyskaniu od pisarza zgody na pierwsze po ponad 20 latach wystawienie dramatu na scenie.