Artykuły

Łódź. Tajemniczy kandydat na szefa artystycznego Teatru Nowego

Komisja konkursowa wyłoniła w czwartek kandydata na stanowisko dyrektora artystycznego Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi - poinformowała p.o. dyrektora wydziału kultury łódzkiego magistratu Grażyna Bolimowska. Teraz jego osoba zostanie rekomendowana prezydentowi miasta Jerzemu Kropiwnickiemu. Nazwisko kandydata zostanie podane do końca listopada.

Dyrektorem artystycznym Nowego chcieli zostać: b. dyrektor Teatru Kochanowskiego w Opolu i Teatru Powszechnego w Radomiu Adam Sroka, reżyser teatralny i b. dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach i Teatru Polskiego we Wrocławiu Bogdan Tosza, publicysta i reżyser Jacek Zembrzuski, p.o. dyrektora Teatru Nowego w Łodzi Mirosława Marcheluk, francuski reżyser teatralny i filmowy, absolwent łódzkiej filmówki - Gilles Renard oraz włoski reżyser i tłumacz Giovanni Pampiglione.

Ten ostatni - jak powiedziała Bolimowska - poprosił komisję konkursową, aby mógł "stawić się przed nią" po 25 listopada. - Ta nie zgodziła się na tę prośbę i w ten sposób pan Pampiglione odpadł z konkursu - mówiła dyrektor.

Kandydata na szefa placówki wybierała, komisja, w skład której weszli przedstawiciele teatru, Związku Artystów Scen Polskich i władz miasta. Rozmowy z kandydatami trwały w czwartek kilka godzin. Pytano m.in. o plany repertuarowe i pomysły na pracę w teatrze.

Przeprowadzenie konkursu na szefa artystycznego Teatru Nowego to efekt decyzji prezydenta miasta Jerzego Kropiwnickiego o odwołaniu - pod koniec sierpnia - dotychczasowego dyrektora Zbigniewa Brzozy. Swoją decyzję Kropiwnicki podjął po zapoznaniu się z wynikami referendum, które przeprowadzono w teatrze. Przeciwko Brzozie opowiedziały się 52 osoby, pięć było za jego pozostawieniem, a jedna wstrzymała się od głosu. To prawie 57 proc. zatrudnionych. Przeciwnicy Brzozy zarzucają mu m.in. brak obiecywanych premier teatralnych i niską frekwencję. Brzoza pełnił funkcję dyrektora artystycznego od 1 września 2008 roku.

Referendum zbojkotowała jednak większość członków zespołu artystycznego, którzy przypomnieli m.in., że "Nowy" otrzymał w tym roku dwie nagrody: Złote Maski - pierwszą za rewelację sezonu 2008/2009 spektakl "Brygada szlifierza Karhana" w reżyserii Remigiusza Brzyka, drugą dla najlepszego aktora w sezonie 2008/2009 Wojciecha Błacha za role w spektaklach "Brygada szlifierza Karhana" Vaska Kani i "Król-Duch" Juliusza Słowackiego.

To nie pierwsze w ostatnich latach zawirowania wokół tej sceny. W 2003 roku, po śmierci ówczesnego szefa artystycznego Kazimierza Dejmka, prezydent Kropiwnicki mianował na jego następcę Grzegorza Królikiewicza. Nominacja ta była przyczyną trwającej kilka miesięcy akcji protestacyjnej zespołu. Aktorzy i pracownicy przez dwa miesiące okupowali teatr. Przez rok kierowania placówką przez Królikiewicza zmienił się zdecydowanie zespół artystyczny, większość osób z "teatru Dejmka" odeszła.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji