Artykuły

Apetyczna i widowiskowa premiera w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze

"Kolacja na cztery ręce" w reż. Bogdana Kocy w Teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze. Pisze Alina Gierak w Polsce Gazecie Wrocławskiej.

Z najnowszego przedstawienia jeleniogórskiego teatru wychodzi się pełnym apetytu na reńskie wino i ostrygi. W głowach zostają życiowe mądrości, a w uszach brzmienie klawesynu. Szkoda, że kolacja się skończyła, a my nie mogliśmy bardziej w niej uczestniczyć...

Bogdan Koca, reżyser, sięgnął po tekst Paula Barza "Kolacja na cztery ręce" i wystawił go w pałacu Paulinum w Jeleniej Górze. Zabytkowe wnętrza z powodzeniem grają pokoje Hotelu Turyńskiego w Lipsku. Dobrym pomysłem jest także usadowienie widzów tuż przy aktorach.

Gdy Jerzy Fryderyk Händel (Marek Prażanowski) smakowicie (i wcale nie cicho) je ostrygi, mamy natychmiast na nie ochotę. Gdy kamerdyner Jan Krzysztof Schmidt (Piotr Konieczyński) uczy Jana Sebastiana Bacha jak wysysać muszle, odruchowo składamy usta w dzióbek. Mamy także ochotę na wydłubywanie migdałów z pasztetu oraz zajadanie się ślimakami. Bo kolacja, którą wydał Händel na cześć Bacha, jest niezwykle wykwintna. Autor "Mesjasza", bogacz, chce olśnić. Ale sam pada ofiarą tej konfrontacji - Bach okazuje się mistrzem riposty. I zdolnym uczniem jedzenia ostryg.

Widz zapomina, że to spotkanie nigdy w rzeczywistości nie miało miejsca, choć mogło do niego dojść, bo dwaj geniusze żyli w tym samym czasie. I rzeczywiście Händel mógł kiedyś mówić Bachowi, że najbardziej opłaca się pisać oratoria, byleby nie za bardzo chrześcijańskie, bo straci się żydowską publikę. Widz zapomina, że to spotkanie nigdy w rzeczywistości nie miało miejsca.

Bach Bogdana Kocy jest na początku wstrzemięźliwy i pełen rezerwy. Pod koniec obfitej kolacji jest muzykiem pewnym siebie i dumnym ze swojej twórczości. Jeśli marzy o sławie i pieniądzach Händla, to nie daje tego po sobie poznać. Nie będzie płaszczył się i zabiegał o możnych mecenasów. Koca jest wiarygodny, nie szarżuje i nie przegina. Partneruje mu udanie Marek Prażanowski w roli Fryderyka Händla. To on musi się obawiać, by nie utracić łask króla angielskiego, by mieć za co kupować tuziny ostryg i butelki szampana. Spierających się muzyków łagodzi kamerdyner Jan Krzysztof Schmidt. W tej roli Piotr Konie-czyński jest dowcipny i przyziemny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji