Artykuły

Bielsko-Biała. Banialuka jedzie do Francji

Teatr Banialuka wyjeżdża do Clichy k. Paryża we Francji, gdzie 13 listopada na scenie Teatru Rutebeuf zaprezentuje głośny już spektakl "Król umiera" (na zdjęciu) Eugne Ionesco w reż. François Lazaro. Specjalnie na tę okazję przygotowana została francuska wersja językowa przedstawienia.

"Król umiera" to traktat o człowieku, jego wielkości i upadku, pogrążeniu się we władzy, dającej złudne poczucie bezgranicznej nietykalności i nieprzemijalności. Moment rozbicia tej ułudy, gwałtowny biologiczny upadek jednostki, nieuchronność degradacji umysłu i ciała, nieodwracalna samotność człowieka w obliczu ostateczności, interesują twórców szczególnie.

W spektaklu wywołuje się obraz Króla - Tyrana, ucieleśnionego przez ogromną lalkę, której postać daje wyobrażenie absolutu władcy. I przez zderzenie tej figury olbrzyma z postacią aktora, jego alter ego, pokazany jest nieuchronny proces przechodzenia z życia w śmierć, schyłek Władcy i jednocześnie schyłek Człowieka. Z obrazu kolejnych stadiów rozpadu osobowości i fizyczności tyrana wyłania się głęboki wymiar etyczny dzieła - marności wszelkich doczesnych atrybutów wobec obnażającej istotę ludzką śmiertelności.

W październiku, na XXIV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu spektakl Król umiera nagrodzony został Dyplomem Honorowym Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA "za kultywowanie najlepszych tradycji sztuki lalkarskiej". Wyróżnienie za znakomite kreacje aktorskie otrzymali Ryszard Sypniewski za rolę Króla Berengera (nagroda jury festiwalu) i Małgorzata Bulska za rolę Królowej Marii (nagroda ZASPu).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji