Artykuły

Elbląg. "Mazepa" wg Wiaczesława Żiły

Na scenie widzowie będą mogli zobaczyć miłość, namiętność, intrygę i śmierć. To ma być prawdziwa wojna osobowości, dwóch różnych światów, ale iście romantyczna, z nastrojową, zjawiskową muzyką. Mowa o "Mazepie" Juliusza Słowackiego w reżyserii Wiaczesława Żiły z Ukrainy - najnowszym spektaklu elbląskiego Teatru im. Aleksandra Sewruka, którego premiera odbędzie się w najbliższą sobotę o godz. 19 na Dużej Scenie.

W Roku Juliusza Słowackiego elbląski teatr postanowił wystawić "Mazepę. Tragedię w pięciu aktach" - dramat napisany przez Juliusza Słowackiego w Paryżu, w drugiej połowie roku 1839. Głównym bohaterem utworu jest młody Iwan Mazepa, paź i dworzanin królewski - przyszły hetman kozacki. Akcja toczy się w XVII wieku na zamku wojewody, którego odwiedza król Jan Kazimierz wraz ze świtą. Tradycyjny trójkąt tworzą: stary Wojewoda, pyszny i samowolny pan zamku, w którym podejmuje króla, jego młoda i urodziwa żona, Amelia, oraz zakochany w niej pasierb, Zbigniew. Mazepa występuje jako mimowolny sprawca nieszczęścia; los tych czworga splata się w tragiczny węzeł, którego rozwiązanie prowadzi do nieuniknionej katastrofy i śmierci trojga bohaterów.

Jak przyznają współtwórcy elbląskiej inscenizacji, "Mazepa" to bardzo trudny utwór, wymagający od aktorów dużych umiejętności. Klasyczny, pisany wierszem tekst trzeba bowiem tak zagrać, by był on zrozumiały dla współczesnego widza. Elbląscy aktorzy chcą tym spektaklem przypomnieć nam przy okazji o takich wartościach, jak: miłość, namiętność, szarmanckość, honor czy duma.

Autorami scenografii i kostiumów do przygotowywanego spektaklu są Łucja i Bruno Sobczakowie, a autorem muzyki jest Bolesław Rawski. W obsadzie zobaczymy: Teresę Suchodolską-Wojciechowską(Kasztelanowa), Hannę Swiętnicką-Grabowską i gościnnie Sawę Fałkowską (wymiennie Amelia i Dama dworu), Krzysztofa Bartoszewicza (Pasek), Krzysztofa Grabowskiego (Mazepa), Jacka Gudejkę (Ksiądz), obchodzącego 25-lecie pracy artystycznej Mariusza Michalskiego (Wojewoda), Jerzego Przewłockiego (Chmara), Lesława Ostaszkiewicza (Chrząstka), Mirosława Siedlera (Król Jan Kazimierz) i Pawła Skowrona (Zbigniew).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji