Artykuły

Jelenia Góra. "Kolacja na cztery ręce" u Norwida

Klimatyczne wnętrze Hotelu Turyńskiego i spotkanie, do którego nigdy w rzeczywistości nie doszło. Ale w teatrze wszystko jest możliwe. Paulinum "zagra" rolę barokowej rezydencji, a Bogdan Koca i Marek Prażanowski wcielą się w Bacha i Haendla. Druga premiera sezonu 2009/2010 w Teatrze im. Norwida już w nadchodzącą sobotę.

W Hotelu Turyńskim w Lipsku w 1747 roku spotykają się dwaj geniusze muzyki: Jan Sebastian Bach i Jerzy Fryderyk Haendel. W czasie obfitej kolacji opowiadają o sobie o istotnych wydarzeniach ze swojego życia od dzieciństwa i młodości. To w skrócie treść sztuki Paula Barza zatytułowanej "Kolacja na cztery ręce".

W rzeczywistości dwaj geniusze muzyczni baroku i wszechczasów nigdy się nie spotkali. Choć tworzyli w tej samej epoce, żyli w dwóch różnych światach. Haendel cieszył się z dworskich luksusów i opływał w dostatek. Bach klepał biedę utrzymując liczną rodzinę i często zmieniając pracę. Jego dzieło jeszcze było niedocenione, a splendory sławy spłynęły nań po śmierci.

Spotkanie, które zrodziło się w wyobraźni dramaturga, to oczywiście pretekst do konfrontacji tych kontrastów. Pychy Haendla, pozornie szczęśliwego, ale w głębi duszy cierpiącego na samotność. I niedocenionej chwały Bacha, który żyjąc w rytm Dekalogu wydaje się wzorowym, ale ubogim chrześcijaninem. Rozmowa rozbudza jednak drzemiącą w Bachu wielkość ducha, która - jak się okaże - ma także wpływ na jego przyzwyczajonego do ziemskich rozkoszy interlokutora.

Spektakl prezentowany będzie tylko siedem razy w Pałacu Paulinum, gdzie przewidziane są dodatkowe atrakcje: w cenę biletu wliczona będzie kolacja, którą będzie można spożyć przed spektaklem. Bilety do nabycia w kasie teatru od wtorku do piątku w godzinach 9.00 do 16 00 oraz na godzinę przed sztuką w Pałacu Paulinum

Rezerwacja pod numerem tel. 0-75/64-28- 130

Przedstawienie będzie można obejrzeć także w sali konferencyjnej Teatru im. Norwida.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji