Artykuły

One trzy i...

Wiera: Życie nauczyło ją, że nie ma sensu roztkliwiać się nad sobą, "grzebać w duszy". Jest szorstka i twarda, bo inaczej by zwariowała.

Katia: Nie radzi sobie z rzeczywistością, która ją otacza, uzależnia. Leczy ból alkoholem. Ale to ją spotyka miłość.

Tania: Jest gotowa postawić wszystko na jedną kartę, walczyć. Marzy o wielkiej miłości, czeka na nią.

Sonia: Zmienia się w osobę pewną siebie, przechodzi metamorfozę.

Dziś na scenie Teatru Powszechnego premiera "Czwartej siostry" - najnowszej sztuki Janusza Głowackiego. Zobaczymy m.in. Katarzynę Herman. Annę Moskal, Edytę Olszówkę, Krzysztofa Szczerbińskiego.

Potrafią mówić wszystkie jednocześnie, nie słuchając się wzajemnie. Umieją się zjednoczyć, gdy chcą zrealizować swoje marzenia. Dziś w Powszechnym premiera "Czwartej siostry" - najnowszej sztuki Janusza Głowackiego.

Siostry kochają się. ale w tym domu relacje pomiędzy siostrami pozbawione są wszelkiej czułostkowości. Tam nie ma miejsca na czułość czy delikatność. Ale jeśli z którąś z sióstr coś się dzieje, starają się pomóc. Na co dzień nie są na siebie wyczulone, potrafią lekceważyć problemy drugiej osoby. Dopiero gdy następuje taki moment, że każda z nich spotyka miłość, a potem doznają zawodu, zaczynają się rozumieć, są razem. Natomiast wcześniej ich relacje bywają okrutne i bezwzględne, każda jest taka z innego powodu, bo każda jest inna.

Wiera bezwzględnie wymaga dyscypliny od siebie i od innych. Katia uważa, że to jej problemy są największe, powtarza wciąż, że jest brzydka i nieatrakcyjna. Tania - najmłodsza, nie zna tamtego, poprzedniego świata, który był biedny i pozbawiony wolności, ale zapewniał możliwość skończenia studiów, znalezienia pracy. Jest jeszcze ta czwarta. Uosabia marzenia trzech pozostałych. To za jej sprawą starają się odnaleźć sens w życiu.

Najnowsza sztuka Janusza Głowackiego nawiązuje do dramatu Czechowa tylko tytułem i tym, że dzieje się w Rosji. Akcja na chwilę przenosi się też do Stanów. Gorycz miesza się w "Czwartej siostrze" z humorem, a siłą sprawczą okazuje się być pieniądz.

Dziś na scenie Powszechnego zobaczymy Katarzynę Herman, Elżbietę Kępińską, Annę Moskal, Edytę Olszówkę, Jacka Braciaka, Władysława Kowalskiego. Piotra Kozłowskiego. Rafała Królikowskiego, Gustawa Lutkiewicza. Piotra Machalicę, Sławomira Packa, Krzysztofa Stroińskiego. Krzysztofa Szczerbińskiego i Michała Zielińskiego. Reżyserem "Czwartej siostry" jest Władysław Kowalski. Scenografię przygotował Andrzej Witkowski, opracowanie muzyczne Małgorzata Przedpelska-Bieniek.

SONIA ONISZCZENKO

Wygrywa casting i zostaje gwiazdą filmu "Dzieci Moskwy". Zostaje wysiana przez siostry do Ameryki. Jedzie tam jako uosobienie nadziei pozostałych sióstr, ma wyratować je, pomóc, dać nowe perspektywy. Udaje się jej przywieźć tę nadzieję, ale wtedy też okazuje się, kim naprawdę jest Sonia, co nią powoduje. Zmienia się w osobę pewną siebie, przechodzi zwielokrotnioną metamorfozę. Okazuje się, że wszystko, czego doświadczyła, co spotkało ją od innych w jej dotychczasowym życiu, zostało przez nią zapamiętane i nagle te przeżycia dochodzą do głosu. Zaczynają kierować nią pieniądze. z niczego nagle wyrasta przed nią fura pieniędzy i to ona daje jej pewność siebie.

TANIA: EDYTA OLSZÓWKA

Tania jest jedną wielką nadzieją. Najmłodsza z sióstr, pełna marzeń o wielkiej miłości, oczekiwania. Ma jakieś własne symbole, wierzy we własną bajkę o Kopciuszku. Jest gotowa postawić wszystko na jedną kartę, walczyć. Marzy o wielkiej miłości, czeka na nią. Najmniej uwikłana w rzeczywistość, w której przyszło jej żyć.

KATIA: ANNA MOSKAL

Jeżeli można o siostrach Głowackiego powiedzieć Wiara, Nadzieja i Miłość, Katii przypada w udziale to trzecie. Nie radzi sobie z rzeczywistością, która ją otacza, uzależnia kompletnie. Leczy ból alkoholem. Ale to ją spotyka miłość. Jednak za otworzenie się na to uczucie, za uwierzenie po raz pierwszy, za pozwolenie sobie na marzenia, przyjdzie jej drogo zapłacić.

WIERA: KATARZYNA HERMAN

Najdojrzalsza emocjonalnie - najwięcej przeszła. Życie nauczyło ją, że nie ma sensu roztkliwiać się nad sobą, "grzebać w duszy". Jest szorstka i twarda, bo inaczej by zwariowała. Kręgosłupem Wiery są podstawowe wartości: wierzy w miłość ślepo i bezkrytycznie, w ideę Wielkiej Rosji, w Boga. Wierzy, że chcieć to móc. Wiera nie ucieka przed życiem w alkohol jak Katia czy w bajki jak Tania, ona próbuje stawić mu czoło. Stoi mocno na ziemi, dużo widzi, dużo rozumie, mało mówi. Jest precyzyjna - żadnych miałkich rozmówek, babskich histeryjek, i uporządkowana - ktoś musi panować nad tą karuzelą. Jest głową rodziny, czuje się odpowiedzialna za siostry, bo matka umarła, a ojciec pije.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji