Artykuły

Najpopularniejszy plakat miesiąca. "Ta Gabriela" - Waldemara Świerzego

W naszym plebiscycie na najpopularniejszy plakat stycznia wielki sukces odniósł Waldemar Świerzy, wielokrotny laureat imprezy "Życia Warszawy". Czytelnicy wybrali najnowszą pracę tego artysty pn: "Ta Gabriela...". "Wyróżnienie Publiczności" przypada Świerzemu za dwa plakaty zaprojektowane do tej sztuki, traktowane jako kompozycje równorzędne, stanowiące nierozerwalną całość. Jest to pierwszy przypadek w naszym plebiscycie, aby miano najpopularniejszej pracy przypadło dwóm plakatom popularyzującym jeden spektakl. Ale też i grafik zastosował niecodzienną konwencję: sportretował bohaterów spektaklu na oddzielnych arkuszach papieru.

Świerzy podporządkował się konstrukcji dramaturgicznej przedstawienia w Teatrze Małym zbudowanego z rozmów i monologów dwojga ludzi: Gabrieli Zapolskiej i jej męża, Stanisława Janowskiego. Grafik mocno zaakcentował rolę aktorów w tym typowo aktorskim przedstawieniu, nadając w swych plakatowych portretach, pisarce - rysy Ireny Eichlerówny, a malarzowi - rysy Andrzeja Łapickiego. Oba wyróżnione plakaty, mimo oczywistych różnic stylistycznych, należą do stale powiększającej się serii prac, które reprezentują bardzo nowoczesny i odkrywczy w różnorodności i rozmachu wykonania typ plakatu portretowego. Twarz człowieka obrazująca jego stan psychiczny interesowała Świerzego, jako plakacistę już od dawna, ale zwłaszcza ostatni rok przyniósł w twórczości tego grafika rozwiązania fascynujące. Wprowadzając do plakatu wizerunek człowieka, malarsko rozstrzygnięty portret konkretnej osoby stał się niejako artystą inicjatorem nowej, niezmiernie ciekawej tendencji w grafice użytkowej - nurtu propagującego żywą, ekspresyjną grę barwnej materii plastycznej w powiązaniu z czytelnym odbiciem autentycznej rzeczywistości. W afiszach anonsujących spektakl w Teatrze Małym warto spostrzec świadomie zastosowane przez grafika elementy pastiszu na styl plastyki, a szczególnie na manierę litograficzną stosowaną w plakatach z okresu współczesnego Zapolskiej. W imieniu uczestników naszego plebiscytu składamy laureatowi kolejnego, miesięcznego wyróżnienia najlepsze życzenia i gratulacje.

Wśród Czytelników głosujących na najpopularniejszy plakat miesiąca stycznia br. drogą losowania rozdzieliliśmy 5 kompletów ciekawych plakatów. Otrzymują je: Wojciech Langiewicz, operator TV, zam. ul. Puławska 53b m 32; Teresa Samborska, lekarz, ul. Tołwińskiego 12 m 27; Elżbieta Ciborska, ekonomistka, ul. Mokotowska 46 m 16; Kazimierz Jakubiak, inżynier, Poznań, ul. Skarbka 4 oraz Andrzej Prusiewicz, architekt, Gdańsk-Oliwa, ul. Pomorska 94b m 109.

Teatr Narodowy w Warszawie, którego plakaty były wielokrotnie nagradzane w naszym plebiscycie, postanowił przy każdym następnym sukcesie przeznaczyć kilka wyróżnionych prac do dodatkowego rozlosowania ich wśród głosujących Czytelników. "Ta Gabriela..." - 5 kompletów plakatów do spektaklu granego na scenie Teatru Małego i opatrzonych autografem W. Świerzego otrzymują: Benigna Domańska. Jan Otłowski. Henryk Chrostowski i Olgierd Ortyński z Warszawv oraz Leszek Kordus z Poznania.

Do popularyzacji naszego plebiscytu przystąpił także jeden z salonów "Desy", Galeria Grafiki z ul. Rutkowskiego (na przeciwko kina "Atlantic"). Od tej pory będzie można w niej obejrzeć, a także kupić wszystkie nagrodzone prace. Galeria posiada kupony naszego plebiscytu, można więc w niej na miejscu złożyć swój głos na najpopularniejszy plakat miesiąca. Jeśli ta forma poszerzenia plebiscytu przyjmie się wśród warszawskiej publiczności "Galeria Grafiki" stanie się kolejnym miejscem stałej ekspozycji wartościowych plakatów i będzie spełniać rolę ważnego punktu informacyjnego.

Przypomnijmy, iż w plebiscycie poddajemy ocenie wszystkie plakaty znajdujące się obecnie na słupach ogłoszeniowych, płotach i tablicach informacyjnych z terenu całej Warszawy. Mogą to być plakaty dawniejsze, lecz ze względu na charakter gazetowego plebiscytu zależy nam na opinii o pracach najnowszych, podporządkowanych bieżącemu repertuarowi kin, teatrów, sal koncertowych i galerii sztuki, na plakatach szybko reagujących na tok wydarzeń społecznych, politycznych i kulturalnych. Autor plakatu wyłonionego drogą głosowania otrzymuje honorowe "Wyróżnienie Publiczności" natomiast wśród Czytelników biorących udział w naszym plebiscycie losujemy każdorazowo 5 kompletów najciekawszych plakatów z okresu ostatnich kilku miesięcy.

Czytelnie wypełnione kupony prosimy nadsyłać pod adresem redakcji: "Życie Warszawy" ul. Marszałkowska 3/5, 00-624 Warszawa, do dnia 3 lutego br. z dopiskiem na kopercie: "Najpopularniejszy Plakat Miesiąca".

W konkursie na "Najpopularniejszy Plakat Warszawy" organizowanym przez Krajową Agencję Wydawniczą i redakcję "Życia Warszawy", jury wyróżniło spośród 56 prac eksponowanych na ulicach stolicy w styczniu br. następujące plakaty: "Ta Gabriela...Teatr Mały" (obie prace stanowiące komplet) oraz "Odpocznij po biegu - W. Terlecki, Teatr Powszechny" wszystkie plakaty autorstwa Waldemara Świerzego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji