Artykuły

Niemcy. Rok Polski 2005 - 2006

"Rok Polski w Niemczech" ma znacznie szerszą formułę niż podobne wcześniejsze przedsięwzięcia. Będzie promować polskie osiągnięcia od gospodarki po kulturę. W ofercie teatralnej jest m.in. prezentacja w Berlinie "Kruma" izraelskiego nieżyjącego pisarza Chanocha Levina w reż. Krzysztofa Warlikowskiego [na zdjęciu] (marzec, tuż po premierze warszawskiej).

Instytut Adama Mickiewicza opracowuje program artystyczny, który rozpocznie się wiosną 2005 r. w Berlinie, a zakończy jesienią 2006 r. w Warszawie na Targach Książki.

- Rok polsko-niemiecki jest także rokiem niemiecko-polskim - mówi Tomasz Tłuczkiewicz, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie - bo programy kulturalne przygotowujemy i prezentujemy równolegle po obu stronach granicy. Chcemy pokazać, co mamy najlepszego; Niemcy stawiają głównie na współpracę w 13 artystycznych projektach, finansowanych przez Niemiecką Federalną Fundację Kultury.

Oficjalnie rok zainauguruje 30 kwietnia koncert w Berlinie zatytułowany "Przenikanie". Zagrają: Orkiestra Aukso pod dyrekcją Marka Mosia, Michał Urbaniak, Tomasz Stańko, Janusz Olejniczak i Leszek Możdżer. Program kulturalny wystartuje tydzień później - 9 maja, podczas spotkania "Tridem" - młodzieży z Francji, Niemiec i Polski - na moście łączącym Frankfurt nad Odrą i Słubice.

Do Instytutu Adama Mickiewicza wpłynęło 500 propozycji, z czego do realizacji zatwierdzono 140. Nie będzie ich więc aż tyle, co podczas ubiegłorocznego "Sezonu we Francji". Co do pieniędzy, to Polska wykłada wprawdzie na imprezy kulturalne tyle samo co przed rokiem - 16 mln zł, ale nie wie z góry, ile dołoży partner (Francja dała drugie tyle; w Niemczech trudniej to określić, bo umowy zawiera się na szczeblu federalnym, landów i instytucji). Polskie projekty zaowocują w Niemczech około 400 imprezami (we Francji było ich 800).

- W naszych projektach będziemy nawiązywać m.in. do dobrych wspólnych tradycji - zapowiada dyr. Tłuczkiewicz - Czerwcowy festiwal "Polsko-niemieckie Jazz Jamboree" we Frankfurcie odwołuje się do wizyty niemieckich jazzmanów w 1957 r. na Festiwalu w Sopocie, która otworzyła drogę polskim muzykom na Zachód. A wykonanie "Pasji" według św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego przypomni, że powstała przed 40 laty na zamówienie katedry w Münsterze. Teraz kompozytor pisze ekumeniczną "Pasję" według św. Jana na zamówienie katedry w Dreźnie.

Sporo polskich imprez kulturalnych rozpocznie się w Niemczech już w lutym i będzie miało charakter zapowiedzi - jak np. Festiwal Nowego Kina Polskiego w Hamburgu, Hanowerze, Lubece, Bremie, Osnabrücku i Berlinie. W październiku wielkim wydarzeniem filmowym będzie niemiecka premiera "Wróżb kumaka" Güntera Grassa w reż. Roberta Glińskiego. W planie jest także przegląd filmów Kieślowskiego.

W ofercie teatralnej jest m.in. prezentacja w Berlinie "Kruma" izraelskiego nieżyjącego pisarza Chanocha Levina w reż. Krzysztofa Warlikowskiego (marzec, tuż po premierze warszawskiej). W Bremie na Europejskim Forum Teatru Współczesnego (kwiecień) wystąpi warszawski Teatr Rozmaitości, Teatr Wybrzeże i Teatr Ósmego Dnia. Berlin obejrzy też "Makbeta" w reż. Grzegorza Jarzyny (maj, czerwiec) i "Vabanque" Teatru Współczesnego z Wrocławia (czerwiec) według Tokarczuk i Jelinek. Wystawom sztuki da początek pokaz prac Zofii Kulik w Bochum (luty-marzec). Jedną z największych prezentacji plastycznych będzie - opracowany przez Andę Rottenberg - cykl wystaw o wieku XX. Pierwsza dotyczyć ma kręgu Przybyszewskiego.

Literacki program - głównie na Targi w Lipsku i Frankfurcie - jest dziełem Instytutu Książki z Krakowa. Instytut Adama Mickiewicza opracowuje z niemieckimi partnerami także stronę internetową "Roku Polskiego w Niemczech". Serwer z pełną informacją na temat programu ruszy w marcu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji