Artykuły

Warszawa. "V [F] ICD-10. Transformacje" w IT

Z okazji zakończenia cyklu "Pomyśleć Europę od nowa" przygotowanego przez Goethe-Institut w Warszawie, Gazetę Wyborczą, Uniwersytet Warszawski, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej 3 listopada o g. 19 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego (ul. Jazdów 1) odbędzie się pokaz spektaklu "V [F] ICD-10. Transformacje" z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, zrealizowany w ramach międzynarodowego projektu Goethe-Institut After The Fall / Po Upadku - Europa Po 1989 Roku.

Po przedstawieniu zapraszamy na dyskusję z udziałem Pawła Łysaka - reżysera spektaklu, Artura Pałygi - autora tekstu oraz aktorów, którą poprowadzi Paweł Sztarbowski.

AFTER THE FALL

Ogólnoeuropejski projekt teatralny "After the Fall" został zainicjowany z okazji 20. rocznicy upadku Muru Berlińskiego przez Goethe-Institut i przygotowany we współpracy z teatrem Staatsschauspiel w Dreźnie, Theaterbüro Mülheim an der Ruhr i Federalną Centralą Edukacji Politycznej (Bundeszentrale für Politische Bildung), przy wsparciu niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wybranych pisarzy z kilkunastu krajów europejskich zaproszono do napisania sztuk diagnozujących wydarzenia w Europie po upadku muru berlińskiego. Udział bierze 19 teatrów, gdzie powstały inscenizacje zamówionych tekstów m.in. w Londynie, Kopenhadze, Dublinie, Brukseli, Belgradzie, Amsterdamie, Sarajewie, Bukareszcie.

Powstały spektakle teatralne, które odzwierciedlają nie tylko wielość języków, jakimi współczesny europejski teatr porozumiewa się z widzami, ale także różne sposoby postrzegania społecznych i politycznych konsekwencji zmian, jakie zaszły w Europie po przełomie 1989 roku.

Inscenizacja tekstu Artura Pałygi w reżyserii Pawła Łysaka to kolejna obok sztuki Andrzeja Stasiuka "Czekając na Turka" wystawionej w Starym Teatrze w Krakowie polska propozycja w "After the Fall".

V (F) ICD-10

Czy da się wypracować spójną wizję niedawnej przeszłości? Dwudziestolecie wolności to przede wszystkim parcelowanie mitu wolności, używanie go do walki politycznej, które pokazuje, że nie ma jednej narracji na temat najnowszej historii. Dlatego może warto stworzyć narrację alternatywną i spojrzeć na okres transformacji ustrojowej oczyma wykluczonych? Spojrzeć spoza systemu, ironicznie, na ukos, bo tylko wtedy można dostrzec paradoksy wszystkich dostępnych narracji.

Chętni, którzy chcieliby zobaczyć "V (F) ICD -10. Transformacje" Artura Pałygi w reżyserii Pawła Łysaka, proszeni są o rezerwację miejsc na bilety@teatrpolski.pl. Zarezerwowane bilety będzie można zakupić 2 godziny przed spektaklem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji