Artykuły

Teatr i rysunki Mariana Kołodzieja

Wybór projektów scenografii i kostiumów teatralnych oraz prace plastyczne zmarłego niedawno Mariana Kołodzieja [na zdjęciu] oglądać można od jutra w Pałacu Opatów - oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku

Ekspozycja prac Mariana Kołodzieja w Pałacu Opatów składa się z dwóch głównych części: poświęconej projektom teatralnym oraz autonomicznym pracom plastycznym. - Wystawa jest naszym pożegnaniem z Mistrzem Kołodziejem, pożegnaniem po wielu latach wspólnych wystaw, od "Kołodziej w skali 1:20" z roku 1990 poczynając - opowiada Małgorzata Abramowicz z Muzeum Narodowego, która wspólnie z Rafałem Rzeczkowskim przygotowała ekspozycję w Pałacu Opatów. - Pokazujemy na niej projekty scenograficzne, projekty kostiumów, kostiumy, makiety teatralne i zdjęcia ze spektakli, do których scenografie projektował, m.in.: "Trzy po trzy" Aleksandra Fredry, "Makbeta" Williama Szekspira, "Helenę" Eurypidesa, "Sen" Felicji Kruszewskiej, "Cyganerię warszawską"Adolfa Nowaczyńskiego, "W mrokach złotego pałacu czyli Bazylissa Teofanu" Tadeusza Micińskiego, "Tragedię o bogaczu i Łazarzu" Anonima Gdańskiego, projekty i zdjęcia z realizacji ołtarza papieskiego na Zaspie oraz prace Mariana Kołodzieja z cyklu "Klisze pamięci" i autoportrety Mistrza z wystawy "Zdarzyło mi się w Gdańsku" z roku 2000.

Marian Kołodziej był jednym z najwybitniejszych polskich scenografów teatralnych, absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zaraz po ukończeniu szkoły osiadł w Gdańsku. Stworzył około 200 scenografii teatralnych, przede wszystkim w Teatrze Wybrzeże, ale również na scenach warszawskich. Pracował z najlepszymi reżyserami teatralnymi i filmowymi: Zygmuntem Hübnerem, Stanisławem Hebanowskim, Stanisławem Różewiczem czy Adamem Hanuszkiewiczem. Był jednym z pierwszych więźniów Auschwitz (z numerem 432). Przeżył obóz, po jego opuszczeniu przyjął nazwisko zmarłego przyjaciela. Obozowe przeżycia odcisnęły duże piętno na jego twórczości plastycznej. Rozgłos przyniosły mu dwa ołtarze, przygotowane na trójmiejskie wizyty papieża Jana Pawła II: ołtarz-żaglowiec z gdańskiej Zaspy z 1987 roku oraz ołtarz z sopockiego hipodromu z 1999 roku. Artysta zmarł w Gdańsku 13 październik po długiej chorobie. - Jego śmierć to ogromna strata dla polskiej kultury - mówił reżyser Kazimierz Kutz, który z Kołodziejem współpracował przy swoich realizacjach teatralnych. Urna z prochami artysty została złożona w kościele św. Franciszka w Harmężach, dawnym podobozie Auschwitz-Birkenau.

Wystawa "Marianowi Kołodziejowi...", Pałac Opatów w Oliwie (Gdańsk, ul. Cystersów 18 - Park Oliwski). Ekspozycja czynna od 29 października do 9 listopada (wt.-pt. g. 9-16 oraz w sob.-niedz. g. 10-17). 1 listopada nieczynne. Bilety (ważne na wszystkie wystawy w Pałacu Opatów): 6 i 10 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji