Artykuły

Nowy Jork. Festiwal kultury w 20. rocznicę obalenia komunizmu

Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku zaprasza na 11 polskich wydarzeń artystycznych w ramach festiwalu upamiętniającego 20. rocznicę obalenia komunizmu pt. "Performing Revolution in Central and Eastern Europe" (Rewolucja artystyczna w Europie Środkowo-Wschodniej), który odbywał się będzie w Nowym Jorku od listopada 2009 r. do marca 2010 r.

Trwający 5 miesięcy festiwal organizowany jest pod patronatem New York Public Library for the Performing Arts (Nowojorskiej Biblioteki Publicznej - Oddziału Sztuk Scenicznych), we współpracy z przedstawicielstwami kulturalnymi 7 krajów oraz wiodącymi nowojorskimi instytucjami kulturalnymi i uniwersytetami.

Celem festiwalu jest ukazanie w jaki sposób działania artystyczne w latach 80., zwłaszcza sztuki sceniczne, zmieniły nie tylko kulturę krajów Europy Środkowej i Wschodniej, ale przyczyniły się do obalenia znienawidzonego systemu. Oprócz wystawy dokumentującej rewolucję w sztukach performatywnych, którą zaprezentuje w swojej siedzibie New York Public Library for the Performing Arts w Lincoln Center, festiwal obejmie 28 wydarzeń w różnych instytucjach Nowego Jorku, prezentujących historię działań artystycznych wymierzonych w system komunistyczny w Czechach, Niemczech, Polsce, Rumunii, Słowacji, Słowenii i na Węgrzech oraz projekty młodych twórców wschodnioeuropejskich i amerykańskich, które powstały w odniesieniu do wydarzeń politycznych i kulturalnych tamtego czasu

W programie znajdą się spektakle teatralne i taneczne, koncerty, wystawy, pokazy filmowe, publikacje, czytania i konferencje. Niektóre wydarzenia ukażą jak opozycja artystyczna lat 80-tych przyczyniła się do głębokich zmian politycznych, które zaszły w 1989 r., inne będą odnosić się do kontekstów charakteryzujących także dzisiejsze rewolucje w kulturze.

Wśród najważniejszych wydarzeń festiwalu znajdą się: wznowienie - specjalnie na festiwal - legendarnego "Piołunu" Teatru Ósmego Dnia z 1985 r.; amerykańska premiera "Pietruszki" w wykonaniu Győr National Ballet z Węgier; "Rebel Waltz", maraton muzyczny zespołów undergroundowych, które grały za żelazną kurtyną (w tym Dezerter z Polski); "Dancing with the Berlin Wall" - trzyczęściowy projekt choreografa Nejli Yatkina, oraz konferencja Po komunizmie: osiągnięcia i rozczarowania po 1989 na Columbia University, która oceni znaczenie rewolucji 1989 r. i jej konsekwencji.

- Nowy Jork patrzy raczej w przyszłość niż w przeszłość. Bardzo małą część tutejszej publiczności można zainteresować rocznicami historycznymi, ale ogromna rzesza Nowojorczyków żyje kulturą, i mamy nadzieję że właśnie poprzez festiwal kulturalny - mówi Monika Fabijańska, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku - przypomnimy im raz jeszcze o randze wydarzeń sprzed 20 lat. Zadaniem Instytutu było nie tylko zagwarantowanie odpowiedniej obecności kultury polskiej festiwalu, ale także konsultowanie całości jego programu. Fakt, że to w Polsce odbyły się pierwsze wolne wybory w obozie komunistycznym jest w USA wciąż mało znany - z jednej strony ze względu na małą atrakcyjność symboliczną i medialną tego faktu w porównaniu do upadku Muru Berlińskiego, z drugiej dlatego, że Polska nie promuje idei Okrągłego Stołu. Tymczasem w USA z polskich zdobyczy najbardziej ceni się właśnie pokojowy charakter wielkiej przemiany systemu politycznego, który dał przykład innym krajom w regionie i zadecydował o historycznym znaczeniu bezkrwawej rewolucji solidarnościowej - ten fakt podczas dyskusji i prezentacji festiwalowych będziemy podkreślać.

***

Polskie wydarzenia w ramach festiwalu: koncert grupy punkowej Dezerter (7 listopada), "Piołun" Teatru Ósmego Dnia z 1985 r. (11-15 listopada), wystawa multimedialna i sympozjum o rewolucji w polskim tańcu w latach 80-tych (7 stycznia - 13 lutego), przegląd kina moralnego niepokoju "Nadciągające chmury: polskie kino 1977-1989": (3-11 lutego); prezentacje kultury polskiej w kontekście kultury innych krajów regionu: wystawa "Rewolucyjne głosy" prezentująca związki muzyki, teatru i tańca z wydarzeniami politycznymi lat 80-tych w Europie Środkowo-Wschodniej (18 listopada 2009 - 20 marca 2010), promocja antologii tekstów "Mur w mojej głowie" z udz. m.in. Doroty Masłowskiej (10 listopada), promocja pierwszej anglojęzycznej antologii dramatu Europy Środkowej lat 80-tych "Dramaturdzy przed upadkiem Muru" (16 listopada), Akty dysydenckie: 3 sztuki - prezentacja jednoaktówek

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji