Artykuły

Warszawa. Wystawa o Modrzejewskiej otwarta

Pamiątki po Helenie Modrzejewskiej (na zdjęciu), m.in. jej szkice, sceniczne kostiumy i biżuteria, znalazły się na otwartej dziś wystawie "Helena Modrzejewska. Z miłości do sztuki" w stołecznym Muzeum Teatralnym.

Dyrektor Muzeum Teatralnego w Warszawie Andrzej Kruczyński przypomniał podczas poniedziałkowego wernisażu, że 8 kwietnia, dokładnie w setną rocznicę śmierci Modrzejewskiej, ekspozycję "Helena Modrzejewska. Z miłości do sztuki" otwarto w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Tam prezentowana była do września.

- Wspaniałe role teatralne Modrzejewskiej powstawały z miłości do sztuki, z wielkiej pasji tworzenia, ale także pasji życia, ciekawości drugiego człowieka. Uprawiana przez nią sztuka została zatrzymana w fotograficznych kadrach, na portretach, w recenzjach teatralnych - powiedział Kruczyński.

Na wystawę złożyło się ponad 300 obiektów związanych z Modrzejewską, m.in. fotografie, obrazy i grafiki przedstawiające aktorkę. Spośród nich najliczniejszą grupę stanowią fotografie ukazujące ją w kostiumach scenicznych. Kolejną grupę tworzą projekty i rysunki strojów teatralnych, wykonane przez Modrzejewską. Pokazywane są też dokumenty, afisze teatralne i pamiątki osobiste.

Obok eksponatów ściśle związanych z Modrzejewską, na wystawie znalazły się portrety i fotografie ludzi, którzy towarzyszyli jej w życiu zawodowym i prywatnym. Można też zobaczyć malarskie widoki XIX-wiecznego Krakowa, w którym dorastała i rozpoczynała karierę.

Część wystawy stanowią eksponaty z kolekcji Bowers Museum z Santa Ana w Kalifornii. Użyczone przez dyrektora tego muzeum, Petera Kellera, są one po raz pierwszy prezentowane polskiej publiczności. Wśród blisko stu eksponowanych pamiątek, które dokumentują obecność artystki w Ameryce, znajduje się wiele poloników, przywiezionych przez Modrzejewską z Polski. Jednym z nich jest obraz Józefa Chełmońskiego zatytułowany "Sielanka", ofiarowany przez autora Helenie Modrzejewskiej z okazji ślubu z Karolem Chłapowskim.

Na ekspozycji można obejrzeć też m.in. zespół kostiumów scenicznych Heleny Modrzejewskiej do ról szekspirowskich - Rozalindy w "Jak wam się podoba" oraz Beatrice w "Wiele hałasu o nic" - biżuterię sceniczną, szkicowniki.

Wystawa, zrealizowana przez Muzeum Teatralne w Warszawie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Muzeum Bowers w Santa Ana w Kalifornii, będzie czynna do 10 stycznia 2010 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji