Artykuły

Katowice. Kazimierz Kutz uhonorowany odznaczeniem państwowym Luksemburga

Reżyser i śląski poseł PO Kazimierz Kutz został uhonorowany Orderem Zasługi Wielkiego Księstwa Luksemburg m.in. za zaangażowanie w sprawy społeczne. Uroczystość wręczenia odznaczenia będzie głównym wydarzeniem Dni Luksemburga, które odbędą się w końcu października w Katowicach i Gliwicach.

Rząd Luksemburga nadał znanemu m.in. z przejmujących filmów o Śląsku twórcy order jako "wyraz uznania za jego działalność artystyczną, polityczną i społeczną".

- Szczególnie doceniono jego zaangażowanie w sprawy społeczne regionu Śląska, podobne do tych, z którymi można się zetknąć w przemysłowych rejonach Luksemburga - powiedziała w piątek PAP Katarzyna Stanczew z Ambasady Luksemburga w Polsce.

Order Zasługi Wielkiego Księstwa Luksemburg (l'Ordre de Merite du Grand-Duche de Luxembourg) jest nadawany za zasługi zawodowe i społeczne w różnych dziedzinach. Odznaczenie liczy sześć klas. Kutz otrzyma order tzw. Commandeur, trzeci w kolejności.

We wrześniu ubiegłego roku takie samo odznaczenie otrzymał kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki.

Kazimierz Kutz zostanie odznaczony 27 października w katowickim Centrum Sztuki Filmowej, podczas otwarcia minifestiwalu filmów luksemburskich, które zainauguruje Dni Luksemburga na Śląsku. Podobna impreza odbyła się dwa lata temu w Łodzi.

Na Śląsku Dni będą miały szczególny charakter. - Chcielibyśmy podkreślić podobieństwa między przemysłowym charakterem Luksemburga i Górnego Śląska - wyjaśniła Katarzyna Stanczew.

W ramach przeglądu filmów, do 30 października widzowie obejrzą dziewięć obrazów, m.in. dokument "Do pełna" o jednej z największych i najczęściej odwiedzanych stacji benzynowych w Europie, który w ironiczny sposób pokazuje integrację europejską. Wyświetlany będzie też "Black Dju" z udziałem Cesarii Evory oraz "Z żelaza i z ognia", zaliczany do klasyki filmów industrialnych epoki dokumentalnego kina niemego.

Na program Dni Luksemburga złożą się także wystawa fotografii "LuksemPolacy" o polskiej emigracji w Luksemburgu (w Bibliotece Śląskiej) oraz wystawa zdjęć "Deep South", przedstawiająca mieszkańców zagłębia górniczego Luksemburga (w galerii "Szyb Wilson"). Natomiast w Gliwicach zaplanowano wykład przedstawicieli Uniwersytetu Luksemburskiego i Fundacji Belval, która koordynuje projekt stworzenia nowego miasta na terenie dawnego kompleksu przemysłowego Esch-Belval.

Wielkie Księstwo Luksemburga jest jednym z najmniejszych, a zarazem najbogatszych państw na świecie. Na powierzchni podobnej do aglomeracji warszawskiej mieszka niespełna pół miliona osób. W 2008 r. dochód narodowy na jednego mieszkańca Luksemburga wynosił ponad 113 tys. dolarów.

Luksemburg jest monarchią dziedziczną, w której od 2000 r. panuje wielki książę Henryk z parmeńskiej gałęzi Burbonów. Od 1 listopada 2007 luksemburski rynek pracy jest otwarty dla Polaków.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji