Artykuły

Gdańsk. Tancerki w "Projekcie walki" w Żaku

W niedzielę 18 października w klubie Żak odbędzie się spektakl Anny Jędrzejczak-Skutnik i Iwony Gilarskiej "Projekt walki" (na zdjęciu). Początek o godz. 19.

Najnowszy spektakl Iwony Gilarskiej i Anny Jędrzejczak-Skutnik to próba podjęcia tematu walki. Walka w ujęciu filozoficznym to wszelkie działanie przynajmniej dwupodmiotowe, gdzie przynajmniej jeden z podmiotów przeszkadza drugiemu. Walka w ujęciu wojskowym to główna kategoria działań taktycznych, rozumiana jako skupione w czasie i przestrzeni starcie dwóch przeciwstawnych stron w skali taktycznej. Podstawowymi rodzajami walki są: obrona, natarcie oraz działania opóźniające. To wszystko prawda, ale dla nas to tylko próby zdefiniowania zupełnie zwierzęcej potrzeby rywalizacji czy wyładowania swojej wewnętrznej agresji. W tym projekcie interesuje nas czysta - nie ideologiczna walka, atmosfera starcia dwóch osób, ich emocje w tej jednej chwili starcia i w przerwach pomiędzy "rundami". Wszystko bazuje na zwierzęcych instynktach, które wyzwalają się w człowieku w chwili zagrożenia i tylko od niego zależy jak ją przeprowadzi i czy to będzie obrona, czyli działanie mające na celu obronę przed fizycznym atakiem napastnika. Może przybierze ona taktyczny system walki, czyli - skoordynowany wewnętrznie zbiór wzajemnie powiązanych sił, środków i różnorodnych działań, ukierunkowanych na osiągnięcie celu walki, przy jak najmniejszych stratach własnych.

Spektakl pod patronatem Stowarzyszenia Artystycznego Kultywator 3Miejski.

O artystkach:

Iwona Gilarska - tancerka, choreografka, absolwentka AWF-u i Studium Tańca Współczesnego w Poznaniu oraz dyplom tancerza zawodowego przyznawany przez ZASP, wykładowca techniki tańca współczesnego i improwizacji w IKA Winda oraz AST ŻAK w Gdańsku, także jazzu w Sopockiej Szkole Artystycznej i The Salsa Kings Studio. Współzałożycielka Artystycznego Stowarzyszenia "Kultywator 3Miejski" oraz członek zarządu de Ruimte Academie (Belgia). Występowała na scenach polskich (Gdańsk, Warszawa, Poznań, Kraków, Lublin, Łódź, Kalisz) oraz międzynarodowych (Czechy, Litwa, Holandia, Belgia, Niemcy, Islandia, Japonia. Singapur). Współpracowała z David Cassel Project (Belgia), Goerlitz Tanzcompany (Niemcy), Teatrem Okazjonalnym (Sopot), Teatrem Poza tym i Teatrem Tańca i Muzyki Kino Variatino (Gdańsk), Pilskim Teatrem Tańca, EPP Dancevision TV. Trzykrotna laureatka Stypendium UM Gdańska (2003, 2007 i 2008), otrzymała także Stypendium Samorządu Województwa Pomorskiego (2008), nagroda publiczności oraz za najlepszą dramaturgię za "W czerni i bieli" (Festiwal Tańca Polemiqi W-wa 2005), nominowana za współchoreografię do przedstawienia "Kwadrat.Wersja6" do nagrody "Artysty Roku 2005". Zwyciężczyni miesięcznej artystycznej rezydencji w Szwajcarii ufundowanej przez Fundację Kulturalną PRO HELVETIA w Warszawie (2009).

Anna Jędrzejczak-Skutnik - tancerka, choreograf, od 2005 roku zajmuje się również realizacjami video związanymi z tańcem współczesnym. Ukończyła Uniwersytet Toruński na wydziale Archeologii i Etnografii. Przed 2005 związana z toruńskimi teatrami tańca współczesnego Akro oraz współzałożycielka grupy Za Kulisami. Współpracowała również z Teatrem Okazjonalnym. Brała udział w licznych warsztatach w Polsce oraz w wieloletnich stałych konsultacjach warsztatowych z różnych technik tańca współczesnego. Obecnie współpracuje z Iwoną Gilarską, Ulą Zerek, Leną Majewską. Ważniejsze spektakle w jej dorobku to "Sacrum" (2003), "Signum Temporis" (2004), "Carpet Show" (2005) we współpracy z Teatrem Okazjonalnym, "Zaśladczanie" (2004) - duet z Ulą Zerek, "Tak na Oko 35" (2005) - z Leną Majewską i Ulą Zerek, "System" (2006) - z Leną Majewską i Adamem Witkowskim oraz projekt solo "Headphones" (2005). Występowała w Warszawie, Łodzi, Lublinie, Toruniu, Bydgoszczy oraz Gdańsku. Od 2004 roku zaangażowana jest w produkcje video tańca współczesnego. Zrealizowane projekty to "Zaśladczanie" (2004), "Sail to the Moon" (2006), w przygotowaniu kolejna realizacja pod tytułem "Jeźdźcy" (2009).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji