Dzielni z Lublina
SPOKOO to Społeczny Komitet ds. starań Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wymyślili go Marcin Skrzypek z Teatru NN, Koza z Warsztatów Kultury i Piotr Choroś z Homo Faber. Twór powstał po to, żeby "oddać władzę w ręce ludu", czyli sprawić, żeby lublinianie zaangażowali się w starania Lublina o ESK 2016.
- Będziemy organizować spotkania z animatorami kultury i mieszkańcami miasta. Będziemy podpowiadać Urzędowi Miasta, jakie działania są potrzebne i poznawać ze sobą społecznych ekspertów od poszczególnych dziedzin kultury - tłumaczy Marcin Skrzypek.
On sam będzie się zajmował kulturą przestrzeni i aktywizacją środowiska uniwersyteckiego (bo jest związany z kulturą studencką, jak większość członków), Choroś kwestiami równouprawnienia w Lublinie, a Koza współpracą z Warsztatami Kultury.
Dodaje, że takie oddolne inicjatywy obywatelskie są jednym z najważniejszych kryteriów w staraniach o tytuł stolicy kultury, a żeby naprawdę takie były, komitet powoła tzw. Dzielnych.
- Postaramy się wybrać "liderów" SPOKOO w dzielnicach, stąd ich nazwa. Chcemy, żeby do nich zgłaszali się mieszkańcy, np. w sprawie imprez, które są potrzebne w okolicy. Oni będą uwagi przekazywać "wyżej" - wyjaśnia Skrzypek i dodaje, że trochę przypomina to pozytywistyczną pracę u podstaw.
Różnica jest taka, że zamiast walki z germanizacją i rusyfikacją Dzielni powalczą z biernością. Bo, jak pisze w manifeście SPOKOO Skrzypek: "Nie zniechęcamy się - staramy się bywać na spotkaniach. Inicjatywy stają się bezproduktywne nie "same z siebie", tylko dlatego, że my stajemy się bierni".