Artykuły

W sali baletowej Muzycznego już tańczą

Trwa remont Teatru Muzycznego przy ul. Północnejw Łodzi. Na prace remontowo-instalacyjne Urząd Miasta Łodzi przeznaczył okołó 36 mln zł. Modernizacja gmachu ma się zakończyć w sierpniu przyszłego roku. Dyrekcja Muzycznego martwi się jednak o środki na wyposażenie teatru.

- Remont przebiega zgodnie z harmonogramem prac. Dużo już zrobiono. Mamy już nową salę baletową, garderoby i cały pion związany z budową prawej kieszeni - mówi Grażyna Posmykiewicz, p.o. dyrektora naczelnego teatru. - Mamy także salę prób orkiestry. Przygotowywane są garderoby orkiestry, które powinny być gotowe do połowy listopada.

W nowym budynku orkiestra, balet i soliści będą mieli osobne garderoby blisko pomieszczeń, w których ćwiczą.

Rozpoczęły się też prace na froncie budynku - to na razie wymiana okien. Remont jest w toku i widoczne są jego efekty.

Na zdjęciu: Teatr Muzyczny przed remontem.

- Nie mamy natomiast środków na wyposażenie teatru - dodaje Posmykiewicz. - Trzykrotnie staraliśmy się o fundusze unijne, mimo że nasz wniosek był za każdym razem pozytywnie oceniany, pieniędzy nie dostaliśmy, ponieważ ich zabrakło.

Potrzebne będzie wyposażenie techniczne, wyposażenie sceny, garderób, nowe fotele na widowni. Jak liczy dyrektor teatru, wszystko to może kosztować kolejne 20 mln zł. Gdyby znalazły się środki na wyposażenie, teatr mógłby zostać oddany do użytku w drugiej połowie przyszłego roku. Jeśli nie, zawieszenie prac przedłuży się na czas zebrania niezbędnych środków.

- Komisja kultury rady miejskiej oglądała postępujące prace i goszczący u nas radni przyznali, że powinny się znaleźć środki na to, by dokończyć inwestycje - wspomina z nadzieją dyrektor. - Gdybyśmy wiedzieli do końca tego roku, czy w budżecie miasta znajdą się środki, to moglibyśmy już ogłosić przetargi na zakup odpowiednich urządzeń.

Ciekawostką jest fakt, że podczas prac w dolnym foyer na słupach odkryto pod warstwą tynku i farby płaskorzeźby.

- To postaci kobiece z instrumentami muzycznymi. Teatr Muzyczny budowany był w latach pięćdziesiątych jako Dom Kultury Milicjanta. Pod koniec budowy, w latach sześćdziesiątych, władze miejskie przekazały obiekt na siedzibę Teatru Muzycznego "Lutnia" - wyjaśnia Grażyna Posmykiewicz.

Wszystko wskazuje na to, że z tego okresu pochodzą płaskorzeźby, które mają wyraźne odniesienie do teatru i muzyki. Wkrótce ma je ocenić miejski konserwator zabytków. Teatr zamierza znalezisko wyeksponować.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji