Artykuły

Zabrze. Don Kichote zawędruje do Kairu

Przedstawienie Don Kichote, zrealizowane w zabrzańskim Teatrze Nowym przez Krzysztofa Prusa, nie tylko zostało zakwalifikowane do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Eksperymentalnych w Kairze, ale w dodatku będzie ten festiwal otwierać.

Inauguracyjna gala odbędzie się 10 października, o godz. 20, w sali Opery Kairskiej; spektakl pokazany zostanie potem jeszcze dwukrotnie. W festiwalu bierze udział 30 zespołów artystycznych, ale aż 21 to reprezentacje krajów arabskich. Z Polski na kairski przegląd przyjedzie także Białostocki Teatr Lalek.

Don Kichote to bardzo swobodna impresja na temat głównych wątków powieści Miguela de Cervantesa, wykorzystująca konwencję teatru w teatrze. Bohaterem przedstawienia - w tej roli Krzysztof Urbanowicz - jest sceniczny maszynista, który nocami marzy o tym, że jest Don Kichotem, walczy z apodyktycznym reżyserem i zdobywa względy pięknej aktorki.

Radość radością, ale transport dekoracji i rekwizytów do Egiptu był trudną i kosztowną operacją logistyczną. Stanęło na tym, że zasadniczy element scenografii - potężna stalowa konstrukcja - zostanie zbudowana od nowa, przez organizatorów festiwalu, a władze Zabrza wsparły Teatr Nowy pomocą finansową. Pozostaje. już tylko trzymać kciuki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji