Artykuły

Łódź. Zelnik dyrektorem Nowego?

Część odrzuconych kandydatów na dyrektora Teatru Nowego uważa, że komisja ma już swojego faworyta. Miałby nim być znany aktor Jerzy Zelnik, niekryjący chrześcijańskich przekonań.

9 z 20 kandydatów ma szanse na fotel szefa artystycznego Teatru Nowego w Łodzi. Komisja konkursowa odrzuciła m.in. zgłoszenie Grzegorza Królikiewicza, dotychczasowego dyrektora. - Podważono nasze wykształcenie - denerwują się artyści

Komisja sprawdzała, czy kandydaci przesłali wszystkie wymagane dokumenty. Trzeba było przedłożyć oryginał dyplomu albo ksero poświadczone notarialnie. Na tej podstawie do ostatecznej rozgrywki zakwalifikowano: Remigiusza Cabana (łódzkiego reżysera), Marka Cichuckiego (byłego aktora Teatru Nowego), Piotra Bogusława Jędrzejczaka (byłego dyrektora Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze), Andrzeja Marię Marczewskiego (reżysera etatowego w Nowym), Michała Ratyńskiego (kierownika literackiego Teatru Śląskiego w Katowicach), Piotra Szczerskiego (dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru im. Żeromskiego w Kielcach), Jerzego Zelnika (aktora Teatru Powszechnego w Warszawie), Jacka Zembrzuskiego (były dyrektor kilku teatrów, ostatnio w 1995 r.) i Bogusława Jasińskiego (filozof). Do konkursu nie dopuszczono m.in. Grzegorza Królikiewicza (obecnego dyrektora artystycznego Nowego, jego kadencja upływa z końcem stycznia), Anny Majcher (aktorka Teatru Nowego) i Julii Wernio (reżyser, była dyrektor naczelna i artystyczna Teatru Miejskiego w Gdyni). - Jestem zaskoczona, że w Łodzi zanegowano moje wykształcenie. Poczułam się głupio. Już na kilka konkursów wysyłałam kserokopie i to wystarczyło - mówi Wernio.

Część odrzuconych kandydatów uważa, że komisja ma już swojego faworyta. Miałby nim być znany aktor Jerzy Zelnik, niekryjący chrześcijańskich przekonań. Aktor często w kościołach recytuje religijne poematy. Przypomnijmy, że przy nominowaniu Królikiewicza przez prawicowe władze Łodzi kwestie światopoglądowe były najważniejsze. - Nie rozumiem tych insynuacji. Komisja jeszcze nie zajmowała się sprawdzaniem merytorycznym kandydatów - zastrzega Mirosław Orzechowski, wiceprezydent Łodzi, odpowiedzialny za kulturę, przewodniczący komisji konkursowej.

Wernio: - Nie chcę nikogo podejrzewać, ale karty są raczej rozdane. Komisja przesłucha kandydatów 24 stycznia i tego samego dnia ma podać nazwisko zwycięzcy konkursu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji