Artykuły

Warszawa. Spektakl-wykład "Lilla Weneda" w IT

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 8 października o g. 19 na spektakl-wykład "Lilla Weneda" z cyklu "Słowacki. Dramaty wszystkie" z udziałem Anny Augustynowicz (reżyseria) i historyka literatury Krzysztofa Korotkicha (wykład). Wstęp wolny.

"Lilla Weneda" w reż. Anny Augustynowicz, wykład: Krzysztof Korotkich, obsada: Małgorzata Klara, Anna Kleszczewska, Krystyna Maksymowicz, Joanna Matuszak, Ewa Sobiech, Beata Zygarlicka, Grzegorz Falkowski, Robert Gondek, Adam Kuzycz-Berezowski, Maciej Litkowski, Janusz Łagodziński.

Krzysztof Korotkich: Teatr Współczesny w Szczecinie wydaje się idealnym miejscem na przypomnienie tak wspaniałego dramatu, jakim jest "Lilla Weneda" Juliusza Słowackiego. Niedoceniana w ostatnich latach sztuka powinna pojawić się na teatralnych deskach w Roku Juliusza Słowackiego choćby z jednego powodu - jest to jedyne arcydzieło literatury polskiej, którym naród rozpoczął swoje nowe życie po długiej nocy okupacji. W 1945 roku, jeszcze na ruinach Warszawy, zainscenizowano "Lillę Wenedę", by pokazać mityczne dzieje zwaśnionych państw, by pośród kości, krwi i popiołów odnaleźć nowe życie. Obecnie żyjemy rocznicami wybuchu II wojny światowej, napaści ZSRR oraz bratobójczych walk, jakich nie znały dzieje Europy. Słowacki je jednak przewidział w swojej wyobraźni.

Wizja reżyserska Anny Augustynowicz, która właśnie przygotowuje Zespół do czytania dramatu, jest jednak oparta na innych założeniach. Jest to dramat współczesny. Problemy "Lilly Wenedy" nie pozostają wyłącznie w sferze literackiej wyobraźni Słowackiego, ale okazują się aktualne. Jest to studium wrażliwości współczesnego człowieka, zmagań z jego tożsamością, osobowością, rozumianych tak w kontekście politycznym, społecznym, jak też bardzo osobistym, w wymiarze duchowym, seksualnym oraz religijnym. Jest to bowiem tekst mówiący o problemach ludzi, którzy nie umieją znaleźć się w świecie wyzutym z miłości, sami zresztą też przestają kochać, wyzuci z poczucia bezpieczeństwa, z pokoju czy choćby z tego zwykłego codziennego ładu i harmonii.

Anna Augustynowicz - polska reżyser teatralna, od 1992 roku dyrektor artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie. Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydziału Reżyserii w krakowskiej PWST. W latach 90. jako pierwsza w Polsce wprowadzała na scenę nową europejską dramaturgię. Wielokrotnie nagradzana (m. in. na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych Klasyka Polska w 1996 za reżyserię "Iwony, księżniczki Burgunda" Witolda Gombrowicza, w Ogólnopolskim Konkursie na Inscenizację utworów Stanisława Wyspiańskiego - nagroda główna za inscenizację "Wesela"). Anna Augustynowicz jest też laureatką Paszportu Polityki z 1997 roku "za przedstawienia odważne, mądre, dotykające bolesnych miejsc naszej epoki oraz za kształt artystyczny szczecińskiego Teatru Współczesnego". Zrealizowała ponad 20 przedstawień w Szczecinie, Krakowie, Warszawie, Kaliszu. Ostatni jej spektakl - "Rowerzyści" w Teatrze Współczesnym w Szczecinie (premiera 2009).

Krzysztof Korotkich - historyk literatury, nauczyciel akademicki, asystent w Zakładzie Literatury Oświecenia i Romantyzmu Uniwersytetu w Białymstoku. Stypendysta Herdera (Herder-Preis-Stipendium) na Uniwersytecie Wiedeńskim przyznanego przez Alfred Toepfer Stiftung F.V.S. Hamburg. Autor kilkunastu artykułów, szkiców i tekstów naukowych, wśród nich: "Ikony Słowackiego. Wyobrażenia Theotokos w Żmii, Śnie srebrnym Salomei i Beniowskim", "Genezis z Ducha Juliusza Słowackiego jako synteza genezyjsko-apokaliptycznej wyobraźni" i inny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji