Artykuły

Warszawa. Wykład otwarty poświęcony Juliuszowi Słowackiemu

Biblioteka Narodowa zaprasza na wykład dr Urszuli Makowskiej, który będzie kolejnym z cyklu pięciu spotkań poświęconych Juliuszowi Słowackiemu przygotowanych w 200. rocznicę urodzin Poety. Wykład odbędzie się w piątek 2 października 2009 o godz. 18.00 w Sali Kariatyd Pałacu Rzeczypospolitej (pl. Krasińskich 3/5). Wykład jest otwarty dla miłośników twórczości Poety, dla nauczycieli i uczniów szkół średnich oraz studentów.

Dr Urszula Makowska jest pracownikiem naukowym Zakładu Historii Sztuk Plastycznych, Pracowni Słownika Artystów Polskich Instytutu Sztuki PAN. Od 2007 r. jest członkiem Rady Naukowej Instytutu. Zajmuje się sztuką polską od początku XIX wieku do czasów współczesnych, a szczególnie korespondencją między sztukami pięknymi a literaturą i folklorem, zjawiskami na pograniczu sztuki i innych dziedzin działalności ludzkiej, biografistyką.

Wykłady są jednym z elementów projektu Maska Słowackiego, przygotowanego przez Bibliotekę Narodową i Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza we współpracy z Zeszytami Literackimi. Uzupełniają one instalację poetycką usytuowaną w arkadach Pałacu Rzeczypospolitej oraz wystawę Wokół Balladyny w Sali Rycerskiej Pałacu, na której można obejrzeć m.in. rękopis najczęściej wystawianego dramatu Słowackiego oraz wyjątkowe fotografie z dziewiętnasto i dwudziestowiecznych inscenizacji dramatów Poety.

Kolejne wykłady otwarte poświęcone różnym aspektom życia i twórczości Słowackiego odbędą się 9 października (prof. Maria Kalinowska "Grecja Juliusza Słowackiego") i 16 października (prof. Aleksander Nawarecki "Słowacki i Wenedzi"). Wszystkie wykłady rozpoczynają się o godz. 18. 00.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji