Artykuły

Gdańsk. Artystyczny jubileusz Zdzisława Górskiego

W gdańskim Klubie Żak rozpoczyna się w środę 30 września trwający pięć dni artystyczny jubileusz Zdzisława Górskiego, współtwórcy, reżysera, aktora i scenografa Teatru Snów. W programie benefisu znalazły się nie tylko prezentacje znakomitych spektakli jego teatru, ale również spektakle-prezenty od zaprzyjaźnionych twórców.

Zdzisław Górski jest jednym z najbardziej cenionych i uhonorowanych reżyserów trójmiejskich teatrów alternatywnych. Swoją teatralną drogę rozpoczął w 1974 roku w Otwartej Grupie Teatralnej w Domu Harcerza, następnie działał w Pracowni Teatralnej w Klubie Pinezka, w Teatrze Krąg i Teatrze Z. W 1983 roku wspólnie z Alicją Mojko stworzył Teatr Snów. Przez ponad dwa lata pełnił obowiązki kierownika Domu Kultury w Gdańsku Oruni. Od dwóch lat prowadzony przez niego Teatr Snów jest rezydentem Klubu Żak.

W ramach rozpoczynającego się w środę benefisu zobaczymy trzy znakomite spektakle Teatru Snów, z których każdy jest wyznacznikiem innego okresu tego teatru, mimo że dwa z nich - "Imitacje" i "Remus" sa sobie bliskie czasowo. "Pokój" to spektakl, którego premiera odbyła się w 2005 roku. Jego bohaterem jest samotny mieszkaniec tytułowego pokoju, będącego miejscem usytuowanym na pograniczu marzenia i rzeczywistości. Zamieszkują go różne przedmioty i postaci, jest tam też miłość, której bohater tak bardzo pragnie, a która jest zbyt wtopiona w codzienność, aby mógł ją dostrzec. W spektaklu granice teatru zacierają się i rozmywają - czy to nie widzowie sa teatrem, który ogląda bohater?

"Imitacje", spektakl, który miał swoja premierę w zeszłym roku podczas jubileuszu 25-lecia TS, to jedyny, jak dotąd, spektakl stworzony w i dla przestrzeni zamkniętej. Jego tematem jest cienka granica między oryginałem a jego imitacją. Zawiera on ciekawe, bardzo kobiece etiudy taneczne i operuje niezwykle atrakcyjnymi obrazami. Najnowszym dziełem Górskiego i aktorów związanych obecnie z Teatrem Snów jest "Remus", pierwszy spektakl tego teatru oparty w całości na fabularnej historii - na motywach kaszubskiej powieści Aleksandra Majkowskiego "Życie i przygody Remusa". Opowiada o misji tytułowego Remusa, polegającej na obudzeniu świadomości historycznej i kulturowej w swojej Małej Ojczyźnie, na Kaszubach. W spektaklu pojawiają się ludowe postaci z legend, jak Smętek czy Straszk, piękne rzeźby autorstwa Waldemara Faryno oraz niezwykłe "machiny". Artystycznymi prezentami dla jubilata będą spektakle "777" Teatru Usta Usta Republika z Poznania oraz "un esempio" Teatru niebopiekło z Bydgoszczy. "777" to spektakl rozgrywający się w kasynie, posiadający swoistą formę prezentacji - widownia podzielona jest na czteroosobowe grupy, wpuszczane w przestrzeń gry w odstępach kilku minut. Loteria organizacji "777" czuwa nad losami świata, a wyniki losowań gier wpływają na przebieg wszystkich wydarzeń. Reżyserem spektaklu jest Wojciech Wiński. Natomiast "un esempio" to spektakl zbudowany na motywach opowiadania Gustawa Herlinga-Grudzińskiego "Błogosławiona, święta" oraz tekstach Jaana Krossa, Franza Kafki i Św. Pawła zinterpretowanych i zestawionych przez członków zespołu - Ewę Stołowską i Andrzeja Stróża.

PROGRAM

środa, godz. 19 "Pokój" Teatru Snów - parking przy Żaku, czwartek, godz. 19 "Remus" Teatru Snów - parking przy Żaku, piątek, godz. 19 "Imitacje" Teatru Snów, sobota, godz. 19 "777" Teatru Usta Usta Republika (spektakl zamknięty), niedziela, godz. 19 "un esempio" TEATRU niebopiekło. Rezerwacja: 058 344 05 73 wew. 117, Na spektakle plenerowe "Pokój" i "Remus" wstęp wolny. "Imitacje" i "un esempio" - 10 zł.

Klub ŻAK, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, www.klubzak.com.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji