Artykuły

Bydgoszcz. VIII Festiwal Prapremier od piątku

Już w piątek w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy rozpoczyna się VIII Festiwal Prapremier. W ciągu kolejnych ośmiu dni obejrzymy dziesięć najważniejszych i najświeższych spektakli minionego roku: od Sienkiewicza, przez Brechta, Masłowską, po rekonstrukcję Pankowskiego i Pałygę.

Do Bydgoszczy wracają twórcy znani z poprzednich edycji festiwalu: Anna Augustynowicz, Jan Klata, Wojtek Klemm, Michał Walczak, Łukasz Witt-Michałowski, Bartosz Frąckowiak, Piotr Ratajczak i Łukasz Chotkowski. Po raz pierwszy na naszej scenie wystąpią aktorzy warszawskiego Teatru Rozmaitości.

Dziewięć zespołów zaprezentuje się nie tylko na teatralnej scenie, ale także na deskach Opery Nova, w scenerii klubu muzycznego oraz w przestrzeni miejskiej. A w ramach imprez towarzyszących teatr wyjdzie jeszcze dalej - w menonickiej chacie w Chłystkowie (powiat świecki) przedstawione zostanie słuchowisko w reżyserii dyrektora bydgoskiej sceny Pawła Łysaka na podstawie opowiadania "Mimesis" Pawia Huellego.

Nie zabraknie codziennych spotkań w Studiu Festiwalowym - rozmów z twórcami i gorących dyskusji na temat prezentowanych spektakli. Będą happeningi, instalacją gra miejska, flash nioby i wystawa fotografii -wszystko przygotowane przez 60 wolontariuszy. Na antenie TVP Bydgoszcz i Polskiego Radia Pik prezentowane będą audycje z udziałem gości przeglądu. Studenci Wyższej Szkoły Gospodarki zadbają o codzienne wydania "Gazety Festiwalowej". Paweł Sztarbowski poprowadzi warsztaty Nowej Siły Krytycznej. Na zakończenie Prapremier koncert da Maria Peszek.

Ale to nie koniec teatralnych zawirowań w Bydgoszczy. Już 14 października rozpocznie się Międzynarodowy Aneks, w ramach którego przedstawiony zostanie efekt prac europejskiego projektu "After the Fall". Zaplanowano światową premierę sztuki Artura Pałygi "V (F) ICD - 10. Transformacje" w reżyserii Pawła Łysaka oraz pokaz mołdawskiego spektaklu "Antidot" Nicolety Esinencu z METT (Mobile European Trailer Theatre). Na miłośników sztuki czekają także próby czytane: rumuńskiej sztuki "Zidul" Theodory Herghelegiu z Teatrul Toma Caragiu Ploiesti, a także bośniackiej sztuki "Mousefuckers" Almira Imśirevića z Sarajewskiego Ratni Teataru. Będzie można wziąć udział w instalacji teatralnej "Kobiety do środka", prelekcjach pod hasłem "Tamci. Wzajemne postrzeganie Polaków i Niemców", performance przygotowany we współpracy z Galerią Miejską bwa, a także prezentacje filmów dokumentalnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji