Artykuły

Hamletów trzech

Każda premiera to w teatrze świę­to, a tym bardziej "Hamlet". Dziś w duńskiego księcia wcieli się Ja­cek Król. Będzie trzecim Hamle­tem w powojennych dziejach lubel­skiej sceny dramatycznej.

Wystawiony po raz pierwszy w Anglii w 1601 r., w Lubli­nie "Hamlet" zaistniał dopie­ro 221 lat później. Zagrano go u nas po raz pierwszy w 1822 r. w Teatrze Zimo­wym, który dziś nazywamy Teatrem Sta­rym. Po II wojnie Lublin czekał na "Hamleta" do 1968 r. Premiera odbyła się 19 października, reżyserował Kazi­mierz Braun, w roli Hamleta wystąpił Andrzej Gazdeczka (gościnnie grywał tę rolę Zdzisław Wardejn). Co ciekawe, Braun sięgnął - jak teraz Babicki - po spolszczenie "Hamleta" Jerzego S. Sity. Bo wprawdzie pytanie "Być albo nie być?" znane jest powszechnie, lecz już ciąg dalszy tego sławnego monologu by­wa różny, zależnie od wizji i tempera­mentu literacko-teatralnego tłumacza.

- Wybrałem przekład Sity, bo jest naj­wierniejszy Szekspirowi - mówi Krzysz­tof Babicki.

Pierwszy powojenny Hamlet lubelski, czyli Andrzej Gazdeczka, ostatecznie osiadł w Krakowie. Przez 20 lat zwią­zany był z tamtejszym Teatrem Ludo­wym. Grał w filmach i telewizji, m.in. w 1989 r. wystąpił w sławnej telewizyj­nej inscenizacji "Do piachu" Tadeusza Różewicza w reżyserii Kazimierza Kut­za. Zmarł w 1995 r. w wieku 63 lat.

15 listopada 1978 roku Teatr im. Osterwy wystawił "Hamleta" w reży­serii Ireny Babel, która skorzystała z przekładu Macieja Słomczyńskiego. Hamletem był Piotr Suchora, który ak­torską drogę zaczynał od akademickie­go lubelskiego teatru Gong II. Rok po "Hamlecie" ten znakomity aktor opu­ścił Teatr im. Osterwy, przenosząc się do Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Zmarł w 1985 r.

Jacek Król - który dziś wypowie: "Być albo nie być" - ukończył krakowską PWST. W Teatrze im. Osterwy pracuje od czterech lat. Jest szansa, że w Lubli­nie zostanie na dłużej.

Być, albo nie być; oto jest pytanie.

Czy dla umysłu godniej znosić

strzały i razy nieprzytomne

losu -

czy też wystąpić czynnie

przeciw morzu nieszczęść

i poprzez opór

skończyć z nimi,

zgnieść je?

(Jerzy S. Sito)

Być albo nie być; oto jest pytanie?

Czy szlachetniejszym jest znosić świa­domie

Losu wściekłego pociski i strzały.

Czy za broń porwać przeciw morzu zgryzot

Aby odparte znikły? - Umrzeć- usnąć,

Nic więcej;

(Maciej Słomczyński)

Być albo nie być - oto jest pytanie.

Kto postępuje godniej:

ten, kto biernie

Stoi pod gradem zajadłych strzał

losu,

Czy ten, kto stawia opór morzu

nieszczęść

i w walce kładzie im kres?

(Stanisław Barańczak)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji