Artykuły

Gdańsk. Nowy akcent All About Freedom

Festiwal All About Freedom staje się coraz bardziej interdyscyplinarny. Do filmu i muzyki dołączył teatr i to od razu w bardzo ciekawym wydaniu.

Teatr na All About Freedom gości po raz pierwszy. - Rozszerzamy program naszego festiwalu o kolejną dziedzinę sztuki. Nie chodzi o mnożenie bytów - ważne jest, aby program każdej części festiwalu pozostawał w dialogu z pozostałymi, by rozwijał zaproponowaną przez nas interdyscyplinarną opowieść o wolności - mówi Monika Bogdanowicz z Europejskiego Centrum Solidarności, koordynatorka festiwalu. - Mamy ambicje poruszania ważnych tematów, dlatego angażujemy do projektów takich ludzi jak Anna Smolar i Jan Klata, ponieważ odważnie mówią o istotnych sprawach. Takie też są prezentowane przez nas spektakle.

Na festiwalu zobaczymy dwa przedstawienia - "Panią z Birmy" [na zdjęciu] Richarda Shannona w reżyserii Anny Smolar, zrealizowaną jako koprodukcja warszawskiego Teatru Polonia, kierowanego przez Krystynę Jandę i organizatora festiwalu - Europejskiego Centrum Solidarności oraz "Sprawę Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej wyreżyserowaną przez Jana Klatę.

"Pani z Birmy" to opowieść o pochodzącej z Birmy Aung San Suu Kyi, laureatki pokojowej nagrody Nobla w 1991 roku, która blisko 14 z ostatnich 20 lat spędziła w areszcie domowym we własnym mieszkaniu, skazana za działalność polityczną i opozycyjną wobec reżimu birmańskiej junty. Aung San Suu Kyi życie spędza we własnym mieszkaniu, które jest jej więzieniem. Wielokrotnie proponowano jej wolność w zamian za dożywotnie opuszczenie kraju rodzinnego. Jej opór to heroiczny przejaw odwagi w kraju, w którym niedawno krwawo spacyfikowanno mnichów buddyjskich. Spektakl Teatru Polonia powstał na podstawie tekstu Richarda Shannona, opowieści reportera Pawła Smoleńskiego oraz fragmentów filmów dokumentalnych o Birmie.

"Jan Klata opakował "Sprawę Dantona" w nowoczesną formę... widzowie byli urzeczeni", "zespołowa kpina ze wszystkich i ze wszystkiego", "teatr mocny, prześmiewczy i ironiczny jednocześnie", "choć przedstawienie mówi o klęsce rewolucji, dla reżysera Jana Klaty stało się przełomem i sukcesem na zaskakującą skalę" - to kilka z dziesiątek recenzji teatralnych "Sprawy Dantona" wyreżyserowanej przez Jana Klatę. Spektakl opisujący walkę Robespierra z Dantonem zebrał mnóstwo nagród teatralnych w całym kraju, zyskał rangę wydarzenia teatralnego oraz uznanie nawet wśród zaciekłych krytyków odważnej i niepokornej twórczości Jana Klaty. Wstrząsający, ale prześmieszny obraz rewolucji w stylu pop, wyznacza horyzonty myślenia nie tylko o dzisiejszym znaczeniu i obliczu rewolucji, ale też o teatrze wzorcowym dla młodszego pokolenia reżyserów.

"Panią z Birmy" warszawskiego Teatru Polonia dwukrotnie zobaczymy 17 listopada - o godz. 18 i 20, natomiast "Sprawa Dantona" Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie pokazana w Gdańsku aż trzy razy - 20 listopada (godz. 19) i 21. listopada (godzin pokazów jeszcze nie ustalono). Oba przedstawienia zaprezentowane zostaną w Teatrze Wybrzeże.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji