Słowacki inny niż na lekcjach polskiego
Pierwsze wydania dzieł Słowackiego - "Kordiana" z 1843 r. i "Beniowskiego" z 1841 r. - a także afisze teatralne do jego dramatów, wystawianych w Bydgoszczy w latach 20. XX wieku prezentowane są na wystawie w bibliotece na Starym Rynku.
"Juliusz Słowacki 1809-1849" - tak zatytułowana jest ekspozycja w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, otwarta w 200. rocznicę śmierci pisarza. - 2009 został ogłoszony Rokiem Juliusza Słowackiego, więc my jako biblioteka właśnie w ten sposób włączamy się w obchody - mówi Magdalena Hulaj, kustosz ekspozycji.
Na wystawie prezentowany jest dorobek literacki poety, jego listy i fotografie rodzinne.
- Pokazujemy prawie wszystkie zdjęcia i afisze, które zachowały się w bydgoskich zbiorach - mówi Hulaj. - Najcenniejsze są pierwsze wydania dzieł Słowackiego, min. "Kordiana" z 1834 r. i "Beniowskiego" z 1841 r.
Ciekawostką, o dużej wartości dla całego regionu są afisze teatralne z początku lat 20. XX wieku dramatów wystawianych na deskach Teatru Miejskiego w Bydgoszczy. Poza nimi obejrzeć można także programy i zdjęcia ze sztuk Słowackiego wystawianych w naszym teatrze - m.in. kostiumy z prezentowanej w latach 70. na deskach Teatru Miejskiego "Balladyny".
- Na wystawę przychodzi dużo wycieczek szkolnych - mówi kustosz wystawy. - Jest doskonałym uzupełnieniem tego, czego dowiadują się na lekcjach.
Wystawę oglądać można do 9 października w sali wystawowej WiMBP przy ul. Jana Kazimierza 2, w godz. 10-17. Wstęp jest bezpłatny.