Artykuły

Lublin. Marek Rębacz chce kupić Teatr Stary

Wczoraj [13 stycznia] Marek Rębacz, reżyser filmowy i teatralny próbował skontaktować się z Fundacją ,,Galeria na Prowincji" w sprawie kupna Teatru Starego [na zdjęciu]. Prezes Waldemar M. stwierdził, że nie jest zainteresowany sprzedażą, mimo iż wojewoda i prezydent miasta namawiają go do tego.

O tym, że sprzedaż byłaby najlepszą drogą ratowania zabytku pisaliśmy ostatnio dwukrotnie.

Swoją propozycję kupna Teatru Starego Marek Rębacz ponawiał już kilka razy w ciągu minionego roku. Chciałby przekształcić obiekt w nowoczesne kino z możliwością wystawiania spektakli teatralnych. Remont budynku chciałby przeprowadzić szybko i w bardzo nietypowy sposób: wstawiając w teatr stalowy szkielet. Pomysł podobał się wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków. Po naszych publikacjach sprzed roku, spotkał się z dużym uznaniem Czytelników.

- Jestem człowiekiem teatru i to co się dzieje z Teatem Starym jeży mi włos na głowie - mówi Marek Rębacz. - Chcę ratować ten budynek. Z drugiej strony napotykam na mur niezrozumienia, żeby nie powiedzieć wrogości.

Wczoraj Marek Rębacz dzwonił do prezesa Waldemara M. i kolejny raz pytał o sprzedaż Teatru Starego. Okoliczności wydawały mu się sprzyjające. Reżyser nie ukrywa, że liczył przynajmniej na szczerą rozmowę.

- Krótko i dobitnie powiedziano mi, że nie ma mowy o sprzedaży - relacjonuje Marek Rębacz. - Prezes nie chciał nawet spotkać się by porozmawiać o teatrze.

Oznacza to, że człowiek, który przez 10 lat doprowadził teatr do ruiny i trafił za to do sądu, wciąż nie robi nic by pomóc w ratowaniu zabytku.

- Zwróciłem się też o pomoc i mediację w rozmowach z fundacją do Andrzeja Pruszkowskiego, prezydenta miasta i zarazem starosty grodzkiego - dodaje Marek Rębacz. - Niestety, nic nie wskórałem.

Reżyser dowiedział się tylko, że starosta nie ma pieniędzy na to by przejąć Teatr Stary. Na temat ewentualnej mediacji nie padło żadne konkretne zdanie. Marek Rębacz zapowiada, że nie zrezygnuje z ponawiania propozycji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji