Artykuły

Szczecińskie prapremiery

W ubiegłym roku otwarto trzecią scenę szczecińskiego Teatru Polskiego - Salę Prób, w gmachu przy ul. Swarożyca. Jej działalność zainaugurował na początku sezonu spektakl "Co u pana słychać?" Krzysztofa Kąko­lewskiego w reżyserii Janu­sza Bukowskiego.

Trzecią premierą sceny jest "Biorę z tobą ślub" Jadwigi Wilanowskiej, w reżyserii Ja­nusza Bukowskiego - spek­takl pod każdym względem nietypowy, zarówno w mate­rii literackiej, jak i w kształ­cie scenicznym.

Inspirację i materiały do scenariusza znalazła autorka w pamiętnikach nadsyłanych na stały konkurs "Dzieje szczecińskich rodzin XX wieku". W rezultacie powsta­ło widowisko jedyne w swo­im rodzaju. Autentyczne zda­rzenia pierwszych, powojen­nych szczecińskich lat prze­platają się z realiami dnia dzisiejszego, trudne losy ludzi nie straciły na autentyczności przez ukazanie ich w sytua­cjach fabularnych, a frag­menty rzeczywistych wspom­nień nie kłócą się z udramatyzowaną wersją wplecionych w nie retrospekcji.

Pogmatwane przez historię losy ludzi - postaci przed­stawienia - pokazane są na przykładzie dwóch rodzin. W ich życiu, trzydzieści kilka lat po wojnie ta przeszłość nie­oczekiwanie daje o sobie znać.

W "Biorę z tobą ślub'' znaj­dują odbicie aktualne, co­dzienne szczecińskie proble­my i kłopoty. Walorem spek­taklu jest to, że mówiąc o przeszłości nie pomija tych trudniejszych, gorzkich często doświadczeń. Może właśnie dlatego ta na wskroś szcze­cińska historia, przyjmowana jest przez widzów z żywym zainteresowaniem. Znajdują w niej często odbicie własnych losów i historii, którą współ­tworzyliśmy.

Wydaje się, że teatr trafił tym spektaklem w rzeczywi­ste zapotrzebowanie społeczne widowni i spotkał się z tej strony z uznaniem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji